کد خبر : ۴٩١٧٧
تاریخ انتشار : ١۴٠٠/٠٢/١٣

نامزدهای خاکستری


در این گزارش آخرین وضعیت جبهه اصلاحات برای انتخابات ۱۴۰۰ بررسی می‌شود.


نامزدهای خاکستری

به گزارش پویش نیوز ، کمتر از ۵۰ روز تا برگزاری انتخابات ریاست جمهوری باقی مانده است و احزاب سیاسی کشور در قالب سازوکارهای انتخاباتی خود، به دنبال رسیدن به یک نامزد واحد می‌باشند تا در صورت پیروزی سکان کشور را برای چهار سال به دست گیرد.

اما همان‌طور که در گزارش‌های پیشین به آن اشاره شده است، تا امروز شور و هیجان انتخابات در جامعه دیده نشده و برخلاف دوره‌های قبل نه‌تنها مردم بلکه جریانات و نامزدهای احتمالی نیز وضعیت مشخصی ندارند و سردی خاصی سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری را فراگرفته است، اما با وجود این‌که تنور انتخابات هنوز گرم نشده است، تعداد زیادی از شخصیت‌های سیاسی  به‌صورت رسمی و یا غیررسمی اعلام نامزدی کرده‌اند. 

در این گزارش آخرین وضعیت جبهه اصلاحات برای انتخابات ۱۴۰۰ بررسی می‌شود. 

امسال در اردوگاه اصلاح‌طلبان نهادی اجماع‌ساز با عنوان جبهه اصلاحات ایران تشکیل شده است و ریاست آن را بهزاد نبوی برعهده دارد. این نهاد اجماع‌ساز از چندی پیش سازوکار رسیدن به نامزد واحد در جبهه اصلاحات را کلید زده اما هنوز به گزینه مطلوب خود نرسیده و یا حداقل رسما اعلام نکرده است!اما رقابت این دوره برای اصلاح‌طلبان دشوارتر از دوره‌های گذشته است زیرا آن‌ها برای کسب صندلی پاستور با دو مقوله ناکارآمدی دولت روحانی و به‌تبع آن از دست رفتن پایگاه اجتماعی و همچنین اختلافات درونی‌شان روبه‌رو هستند.

وضعیت گزینه‌های مطرح اصلاحات بعد از کناره‌گیری سید حسن خمینی، از اسحاق جهانگیری، محمدرضا عارف و محمدجواد ظریف، به‌عنوان جدی‌ترین گزینه‌ها در بین محافل اصلاح‌طلبی برای کاندیداتوری در انتخابات نام‌برده می‌شود، هرچند تاکنون هیچ‌یک از این سه گزینه موافقت خود را برای حضور اعلام نکرده‌اند. 

 اسحاق جهانگیری 

جهانگیری معاون اول دولت روحانی که در انتخابات ۹۶ به‌صورت کاندیدای پوششی وارد صحنه رقابت شده بود، یکی از گزینه‌های بالقوه اصلاح‌طلبان برای این دوره از انتخابات می‌باشد و همیشه بحث حضور وی مطرح بوده است، اما سایه سنگین عملکرد دولت تدبیر و امید و عدم تحقق وعده‌های انتخاباتی ۹۲ و ۹۶ موفقیت اسحاق جهانگیری را در انتخابات ۱۴۰۰ به اماواگر انداخته است. جهانگیری که در مناظره‌های ۹۶ از دولت روحانی حمایت می‌کرد و وعده وضعیت بهتر را می‌داد، اکنون خود نیز آگاه است که بخش گسترده‌ای از مردم از دولت ناراضی بوده و حتی وی که می‌گفت توان تغییر منشی‌اش را ندارد نیز یکی از عوامل دخیل در وضعیت بحرانی امروز است، اما بااین‌وجود وی تاکنون در این خصوص حرفی نزده و رسما برنامه خود را اعلام نکرده است. 

 محمدجواد ظریف 

یکی دیگر از نامزدهای مطرح اصلاحات، ظریف وزیر خارجه دولت روحانی است. باوجود توافق برجام که دستاورد ۸ ساله روحانی و ظریف می‌باشد و مشخصا سودش برای مردم تقریبا هیچ بوده است و امروز نفس نمی‌کشد،اما برخی چهره‌های سیاسی اصلاح‌طلب می‌گویند ظریف بهترین گزینه بوده و رأی بالایی دارد! آن‌ها معتقدند اگر طی این هفته‌ها و زمان باقی‌مانده تا انتخابات، تیم مذاکره‌کننده دولت بتواند تحریم‌های آمریکا علیه ایران را لغو کند و از برجام نتایج دلخواه سیاسی خود را بگیرد، ظریف می‌تواند به‌عنوان معمار برجام، رأی بالایی در انتخابات ۱۴۰۰ به دست بیاورد، اما دو نکته مطرح است؛ یک آن‌که ظریف تا امروز کاندیدا شدن خود را قاطعانه رد کرده و حتی در جایی هم که اعلام‌شده بود وی قرار است در کنار علی لاریجانی قرار بگیرد، اظهار داشت: من عضو ستاد و کمپین انتخاباتی هیچ‌کس نمی‌شوم؛ نه آقای لاریجانی و نه هیچ‌کس دیگر. نکته دوم درباره وی، افشای فایل صوتی اخیر است که به‌نظر می‌رسد ضربه سختی بر پایگاه اجتماعی ظریف وارد کرد و به‌واسطه اظهارات ناپسند در مورد حاج قاسم سلیمانی،  با افت محبوبیت روبه‌رو خواهد شد. 

 محمدرضا عارف 

عارف که در ماه‌های اخیر سعی کرده از چهره‌های مطرح اصلاح‌طلبان فاصله بگیرد و به‌نوعی در برابر پدرخوانده این جریان قد علم کرده است نیز همچنان از گزینه‌های مطرح اصلاحاتی‌هاست! او که به‌عنوان نفر اول تهران وارد انتخابات مجلس دهم شده بود با عملکرد و سکوت‌های خود در چهار سال نمایندگی مجلس، با انتقاداتی در میان برخی اصلاح‌طلبان مواجه است، اما به‌هرحال چه دوری وی از پشت‌پرده‌های اطلاح‌طلبان و چه نیش و کنایه‌های هم‌حزبی‌ها به وی، باعث کنار گذاشتنش نمی‌شود.

همچنین طی روزهای اخیر یک چهره نزدیک به عارف گفته است که  احتمالا ایشان در یکی از روزهای ۲۱ یا ۲۲ اردیبهشت‌ماه با حضور در وزارت کشور در انتخابات ریاست جمهوری ۱۴۰۰ ثبت‌نام می‌کند و با شعار انتخاباتی عدالت و مسئولیت وارد عرصه رقابت‌ها می‌شود. او مدعی شده عارف با شعار انتخاباتی عدالت و مسئولیت وارد عرصه رقابت‌ها می‌شود و رنگ سفید را نیز به‌عنوان نماد انتخاباتی خود برگزیده است.

بعدازاین خبر بود که محمدرضا عارف در توییتی اعلام کرد: ‏بارها اعلام کرده‌ام در انتخابات ریاست جمهوری اگر احساس کنم فردی مناسب‌تر از من حضور دارد به او کمک می‌کنم. اگر شرایط کشور به حضور من نیاز داشت با رویکرد همگرایی و وحدت، ابایی برای حضور ندارم. 

 گزینه‌های دیگر؛ از پزشکیان تا خرازی و وزیر دولت روحانی 

در کنار گزینه‌های اعلام‌شده، محسن هاشمی رئیس فعلی شورای شهر تهران، دیگر نام مطرحی است که حزب کارگزاران و البته بخشی از اصلاح‌طلبان و اعتدالی‌ها او را کاندیدای کارآمد می‌دانند، اما هاشمی تاکنون نامزدی و حضورش در کارزار انتخابات را تأیید نکرده است.

مسعود پزشکیان، وزیر بهداشت دولت دوم خاتمی و نماینده ادوار مجلس نیز امروز از گزینه‌های مطرحی است که به گفته برخی تحلیلگران حتی می‌تواند پدیده انتخاباتی اصلاح‌طلبان باشد. او نیز جزء افرادی است که برای حضور در رقابت‌های انتخاباتی برنامه داشته و قصد حضور دارد.

همچنین صادق خرازی، دبیر کل حزب ندای ایرانیان که از دیپلمات‌های باسابقه است و در دولت خاتمی نیز سفیر بوده و با جناح راست هم میانه نسبتا خوبی دارد، دیگر سیاستمداری است که مدتی است به برخی شهرهای کشور سفر کرده و برای نامزد شدن در انتخابات ۱۴۰۰ خیز برداشته است.از سوی دیگر طی روزهای اخیر خانجانی، عضو شورای مرکزی حزب کارگزاران سازندگی درباره گزینه‌های شاخص اصلاح‌طلبان برای انتخابات ریاست جمهوری ۱۴۰۰، اظهار کرده است: افرادی مانند جهانگیری، هاشمی، پزشکیان، محمد شریعتمداری، عارف، بیژن زنگنه و عباس آخوندی از چهره‌های مدنظر اصلاح‌طلبان برای حضور در انتخابات هستند.

وی در خصوص تمایل اصلاحات برای حضور محمد شریعتمداری در انتخابات گفت: وی یکی از گزینه‌های تأثیرگذار جریان اصلاح‌طلب و از وزرای کابینه آقای روحانی است. شاخص‌های عملکرد وی در وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی از امتیاز خوبی برخوردار است و توانمندی بالایی دارد.

به‌هرحال هرچه به زمان ثبت‌نام نامزدهای انتخابات ۲۸ خرداد نزدیک می‌شویم، تعداد چهره‌هایی که نامزدی خود را رسما اعلام خواهند کرد مشخص می‌شود و آرایش دقیق‌تری در بین جریانات سیاسی شکل خواهد گرفت و باید منتظر ماند تا ببینیم قرعه امسال اصلاح‌طلبان به نام کدام‌یک از این چهره‌ها درخواهدآمد.

برچسب:

فرم ارسال نظر

ارسال نظر

نام:
آدرس ایمیل:
پیام:
    
عبارت امنیتی:

نظرات

موردی یافت نشد !
اخبار مرتبط
تصویر موجود نمیباشد
سفر امیرعبداللهیان به چین؛ گامی در راستای تحکیم مناسبات راهبردی دو کشور

سفر حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران به چین را می‌توان گامی در راستای تحکیم و تقویت مناسبات راهبردی دو کشور خواند

تصویر موجود نمیباشد
وزیر سعودی: مقادیر زیادی اورانیوم داریم، دنبال توسعه برنامه اتمی هستیم

وزیر انرژی سعودی ضمن اعلام اینکه این کشور مقادیر زیادی اورانیوم دارد، تصریح کرد، ریاض دنبال بهره‌برداری تجاری از این ذخیره است.

تصویر موجود نمیباشد
واشنگتن: بخاطر ترامپ اکنون از نظر دیپلماتیک، منزوی‌تر از ایران هستیم

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا با اذعان به اینکه تعیین ضرب‌الاجل یا جدول زمانی برای به نتیجه رسیدن مذاکرات وین ممکن نیست، گفت پیشرفت اندکی در مذاکرات حاصل شده اما به دنبال بازگشت به تبعیت از محدودیت‌ها هستند.

تصویر موجود نمیباشد
نگاهی به دلایل و پیامدهای ناآرامی‌ها در قزاقستان/ آیا غرب انتقام اوکراین را در آسیای میانه از روسیه می‌گیرد؟ +فیلم و تصاویر

بسیاری از تحلیلگران معتقدند که حوادث رخ داده در قزاقستان، چیزی فراتر از اعتراض مردمی به گران شدن سوخت بوده و شواهد زیادی از دخالت مستقیم غرب در سازماندهی اعتراضات و آشوب عمومی در این کشور وجود دارد.

تصویر موجود نمیباشد
رهبر معظم انقلاب رکن اصلی خنثی سازی فتنه ۸۸ بود/ جریان حامی فتنه مخالفان را تا پایان دولت دوازدهم خانه نشین کرد

حجت الاسلام روحی یزدی گفت: افرادی که از فتنه گران حمایت کردند پست و مقام گرفتند و تا اواخر دولت دوازدهم دست بند سبز را از دست خود باز نکردند.

تصویر موجود نمیباشد
چین پنج آمریکایی شامل وزیر تجارت سابق را تحریم کرد

سخنگوی وزارت خارجه چین اعلام کرد، در واکنش به تحریم‌های واشنگتن در قبال هنگ‌ کنگ، پنج آمریکایی شامل وزیر تجارت دولت سابق این کشور تحریم شدند.

تصویر موجود نمیباشد
سردار جوانی؛ توطئه‌ای پیچیده‌تر از فتنه ۸۸ نداشتیم

معاون سیاسی سپاه با بیان اینکه ما از زمان پیروزی انقلاب و حتی در همین زمان که سال ۱۴۰۰ هست فتنه و توطئه‌ای خطرناک‌تر و پیچیده‌تر از فتنه ۸۸ نداشتیم گفت: خالق و پیروز حماسه ۹ دی مردم ایران هستند.

تصویر موجود نمیباشد
آنچه در وین گذشت| پافشاری هیأت ایرانی بر خواسته‌هایش تا مجاب شدن طرف‌های اروپایی

دور هفتم مذاکرات وین در حالی پایان یافت که علی‌رغم بدقلقی‌های طرف‌های اروپایی برجام در نهایت با پافشاری تیم ایرانی، اصلاحات و دیدگاه‌های ایران در 2 سند ارائه‌شده مورد پذیرش قرار گرفت و براساس اعلام علی باقری، این 2 سند مبنای مذاکرات آتی خواهد بود.

تصویر موجود نمیباشد
انعکاس شکست اطلاعاتی آیت الله مایک در افغانستان/ چرا پایگاه سیا در کابل برچیده شد؟

پایگاه سیا در افغانستان (پایگاه عقاب) از مراکزی بود که بر همه امور امنیتی و اطلاعاتی آمریکا در افغانستان و منطقهِ پیرامون آن ازجمله ایران اثر می‌گذاشت.

تصویر موجود نمیباشد
نشست باقری با روسای هیأت‌های چین و روسیه در وین

علی باقری معاون وزیر خارجه جمهوری اسلامی ایران با روسای هیأت‌های چین و روسیه در وین به گفت‌وگو نشست.

تصویر موجود نمیباشد
امیرعبداللهیان خطاب به بورل: تیم ایران تا وقتی لازم باشد در وین می‌ماند

امیرعبداللهیان در گفت‌وگوی تلفنی با بورل با بیان اینکه تیم ایران برای رسیدن به توافق و رایزنی با ۱+۴​ تا هر زمان که لازم باشد در وین خواهد ماند، گفت: تردید داریم که آیا طرف غربی آماده رفع تحریمهاست یا به دنبال رفع یکطرفه نگرانی های خود است.

تصویر موجود نمیباشد
۳ دلیل مقام اماراتی برای چرخش به سمت ایران

مقام اماراتی در گفت‌وگو با یک رسانه آمریکایی به سه دلیل برای تغییر سیاست‌های این کشور در قبال ایران، قطر و ترکیه اشاره کرده است.

تصویر موجود نمیباشد
دلایل مهم عضو کمیسیون امنیت ملی برای مذاکره نکردن مستقیم با آمریکایی ها

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی گفت که ایران در مقاطع قبلی فقط در چارچوب ۱+۵ با آمریکایی ها گفتگو کرده است و حاضر نیستیم مذاکره دو جانبه را با طرف آمریکایی بپذیریم.