کد خبر : ۴٩١٧٧
تاریخ انتشار : ١۴٠٠/٠٢/١٣

نامزدهای خاکستری


در این گزارش آخرین وضعیت جبهه اصلاحات برای انتخابات ۱۴۰۰ بررسی می‌شود.


نامزدهای خاکستری

به گزارش پویش نیوز ، کمتر از ۵۰ روز تا برگزاری انتخابات ریاست جمهوری باقی مانده است و احزاب سیاسی کشور در قالب سازوکارهای انتخاباتی خود، به دنبال رسیدن به یک نامزد واحد می‌باشند تا در صورت پیروزی سکان کشور را برای چهار سال به دست گیرد.

اما همان‌طور که در گزارش‌های پیشین به آن اشاره شده است، تا امروز شور و هیجان انتخابات در جامعه دیده نشده و برخلاف دوره‌های قبل نه‌تنها مردم بلکه جریانات و نامزدهای احتمالی نیز وضعیت مشخصی ندارند و سردی خاصی سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری را فراگرفته است، اما با وجود این‌که تنور انتخابات هنوز گرم نشده است، تعداد زیادی از شخصیت‌های سیاسی  به‌صورت رسمی و یا غیررسمی اعلام نامزدی کرده‌اند. 

در این گزارش آخرین وضعیت جبهه اصلاحات برای انتخابات ۱۴۰۰ بررسی می‌شود. 

امسال در اردوگاه اصلاح‌طلبان نهادی اجماع‌ساز با عنوان جبهه اصلاحات ایران تشکیل شده است و ریاست آن را بهزاد نبوی برعهده دارد. این نهاد اجماع‌ساز از چندی پیش سازوکار رسیدن به نامزد واحد در جبهه اصلاحات را کلید زده اما هنوز به گزینه مطلوب خود نرسیده و یا حداقل رسما اعلام نکرده است!اما رقابت این دوره برای اصلاح‌طلبان دشوارتر از دوره‌های گذشته است زیرا آن‌ها برای کسب صندلی پاستور با دو مقوله ناکارآمدی دولت روحانی و به‌تبع آن از دست رفتن پایگاه اجتماعی و همچنین اختلافات درونی‌شان روبه‌رو هستند.

وضعیت گزینه‌های مطرح اصلاحات بعد از کناره‌گیری سید حسن خمینی، از اسحاق جهانگیری، محمدرضا عارف و محمدجواد ظریف، به‌عنوان جدی‌ترین گزینه‌ها در بین محافل اصلاح‌طلبی برای کاندیداتوری در انتخابات نام‌برده می‌شود، هرچند تاکنون هیچ‌یک از این سه گزینه موافقت خود را برای حضور اعلام نکرده‌اند. 

 اسحاق جهانگیری 

جهانگیری معاون اول دولت روحانی که در انتخابات ۹۶ به‌صورت کاندیدای پوششی وارد صحنه رقابت شده بود، یکی از گزینه‌های بالقوه اصلاح‌طلبان برای این دوره از انتخابات می‌باشد و همیشه بحث حضور وی مطرح بوده است، اما سایه سنگین عملکرد دولت تدبیر و امید و عدم تحقق وعده‌های انتخاباتی ۹۲ و ۹۶ موفقیت اسحاق جهانگیری را در انتخابات ۱۴۰۰ به اماواگر انداخته است. جهانگیری که در مناظره‌های ۹۶ از دولت روحانی حمایت می‌کرد و وعده وضعیت بهتر را می‌داد، اکنون خود نیز آگاه است که بخش گسترده‌ای از مردم از دولت ناراضی بوده و حتی وی که می‌گفت توان تغییر منشی‌اش را ندارد نیز یکی از عوامل دخیل در وضعیت بحرانی امروز است، اما بااین‌وجود وی تاکنون در این خصوص حرفی نزده و رسما برنامه خود را اعلام نکرده است. 

 محمدجواد ظریف 

یکی دیگر از نامزدهای مطرح اصلاحات، ظریف وزیر خارجه دولت روحانی است. باوجود توافق برجام که دستاورد ۸ ساله روحانی و ظریف می‌باشد و مشخصا سودش برای مردم تقریبا هیچ بوده است و امروز نفس نمی‌کشد،اما برخی چهره‌های سیاسی اصلاح‌طلب می‌گویند ظریف بهترین گزینه بوده و رأی بالایی دارد! آن‌ها معتقدند اگر طی این هفته‌ها و زمان باقی‌مانده تا انتخابات، تیم مذاکره‌کننده دولت بتواند تحریم‌های آمریکا علیه ایران را لغو کند و از برجام نتایج دلخواه سیاسی خود را بگیرد، ظریف می‌تواند به‌عنوان معمار برجام، رأی بالایی در انتخابات ۱۴۰۰ به دست بیاورد، اما دو نکته مطرح است؛ یک آن‌که ظریف تا امروز کاندیدا شدن خود را قاطعانه رد کرده و حتی در جایی هم که اعلام‌شده بود وی قرار است در کنار علی لاریجانی قرار بگیرد، اظهار داشت: من عضو ستاد و کمپین انتخاباتی هیچ‌کس نمی‌شوم؛ نه آقای لاریجانی و نه هیچ‌کس دیگر. نکته دوم درباره وی، افشای فایل صوتی اخیر است که به‌نظر می‌رسد ضربه سختی بر پایگاه اجتماعی ظریف وارد کرد و به‌واسطه اظهارات ناپسند در مورد حاج قاسم سلیمانی،  با افت محبوبیت روبه‌رو خواهد شد. 

 محمدرضا عارف 

عارف که در ماه‌های اخیر سعی کرده از چهره‌های مطرح اصلاح‌طلبان فاصله بگیرد و به‌نوعی در برابر پدرخوانده این جریان قد علم کرده است نیز همچنان از گزینه‌های مطرح اصلاحاتی‌هاست! او که به‌عنوان نفر اول تهران وارد انتخابات مجلس دهم شده بود با عملکرد و سکوت‌های خود در چهار سال نمایندگی مجلس، با انتقاداتی در میان برخی اصلاح‌طلبان مواجه است، اما به‌هرحال چه دوری وی از پشت‌پرده‌های اطلاح‌طلبان و چه نیش و کنایه‌های هم‌حزبی‌ها به وی، باعث کنار گذاشتنش نمی‌شود.

همچنین طی روزهای اخیر یک چهره نزدیک به عارف گفته است که  احتمالا ایشان در یکی از روزهای ۲۱ یا ۲۲ اردیبهشت‌ماه با حضور در وزارت کشور در انتخابات ریاست جمهوری ۱۴۰۰ ثبت‌نام می‌کند و با شعار انتخاباتی عدالت و مسئولیت وارد عرصه رقابت‌ها می‌شود. او مدعی شده عارف با شعار انتخاباتی عدالت و مسئولیت وارد عرصه رقابت‌ها می‌شود و رنگ سفید را نیز به‌عنوان نماد انتخاباتی خود برگزیده است.

بعدازاین خبر بود که محمدرضا عارف در توییتی اعلام کرد: ‏بارها اعلام کرده‌ام در انتخابات ریاست جمهوری اگر احساس کنم فردی مناسب‌تر از من حضور دارد به او کمک می‌کنم. اگر شرایط کشور به حضور من نیاز داشت با رویکرد همگرایی و وحدت، ابایی برای حضور ندارم. 

 گزینه‌های دیگر؛ از پزشکیان تا خرازی و وزیر دولت روحانی 

در کنار گزینه‌های اعلام‌شده، محسن هاشمی رئیس فعلی شورای شهر تهران، دیگر نام مطرحی است که حزب کارگزاران و البته بخشی از اصلاح‌طلبان و اعتدالی‌ها او را کاندیدای کارآمد می‌دانند، اما هاشمی تاکنون نامزدی و حضورش در کارزار انتخابات را تأیید نکرده است.

مسعود پزشکیان، وزیر بهداشت دولت دوم خاتمی و نماینده ادوار مجلس نیز امروز از گزینه‌های مطرحی است که به گفته برخی تحلیلگران حتی می‌تواند پدیده انتخاباتی اصلاح‌طلبان باشد. او نیز جزء افرادی است که برای حضور در رقابت‌های انتخاباتی برنامه داشته و قصد حضور دارد.

همچنین صادق خرازی، دبیر کل حزب ندای ایرانیان که از دیپلمات‌های باسابقه است و در دولت خاتمی نیز سفیر بوده و با جناح راست هم میانه نسبتا خوبی دارد، دیگر سیاستمداری است که مدتی است به برخی شهرهای کشور سفر کرده و برای نامزد شدن در انتخابات ۱۴۰۰ خیز برداشته است.از سوی دیگر طی روزهای اخیر خانجانی، عضو شورای مرکزی حزب کارگزاران سازندگی درباره گزینه‌های شاخص اصلاح‌طلبان برای انتخابات ریاست جمهوری ۱۴۰۰، اظهار کرده است: افرادی مانند جهانگیری، هاشمی، پزشکیان، محمد شریعتمداری، عارف، بیژن زنگنه و عباس آخوندی از چهره‌های مدنظر اصلاح‌طلبان برای حضور در انتخابات هستند.

وی در خصوص تمایل اصلاحات برای حضور محمد شریعتمداری در انتخابات گفت: وی یکی از گزینه‌های تأثیرگذار جریان اصلاح‌طلب و از وزرای کابینه آقای روحانی است. شاخص‌های عملکرد وی در وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی از امتیاز خوبی برخوردار است و توانمندی بالایی دارد.

به‌هرحال هرچه به زمان ثبت‌نام نامزدهای انتخابات ۲۸ خرداد نزدیک می‌شویم، تعداد چهره‌هایی که نامزدی خود را رسما اعلام خواهند کرد مشخص می‌شود و آرایش دقیق‌تری در بین جریانات سیاسی شکل خواهد گرفت و باید منتظر ماند تا ببینیم قرعه امسال اصلاح‌طلبان به نام کدام‌یک از این چهره‌ها درخواهدآمد.

برچسب:

فرم ارسال نظر

ارسال نظر

نام:
آدرس ایمیل:
پیام:
    
عبارت امنیتی:

نظرات

موردی یافت نشد !
اخبار مرتبط
تصویر موجود نمیباشد
اصلاح ساختار شورای امنیت و رمزگشایی از اظهارات جو بایدن

درگیری ها و جنگ های متعدد در گوشه و کنار جهان در دهه های گذشته بیانگر این است که ساختار فعلی شورای امنیت سازمان ملل چندان کار آمد نیست.

تصویر موجود نمیباشد
رئیسی در دیدار با گوترش: آماده مشارکت برای گسترش صلح و امنیت جهانی هستیم

رئیسی: ایران آماده گسترش روابط با کشورهای همسایه است

تصویر موجود نمیباشد
اجرای توافق تبادل زندانیان میان ایران و آمریکا پس از پذیرش شروط تهران

ظهر امروز (دوشنبه) بر اساس توافق غیرمستقیم انجام‌شده بین ایران و آمریکا و همزمان با آزادسازی داریی‌های بلوکه‌شده ایران در کره جنوبی و واریز معادل پنج میلیارد و ۵۷۳ میلیون و ۴۹۲ هزار یورو به ۶ حساب متعلق به بانک‌های ایران در ۲ بانک قطری، تبادل زندانیان بین ایران و آمریکا نیز انجام شد.

تصویر موجود نمیباشد
ملت ایران در مبارزه با تبعیض و فساد حرف برای گفتن دارد

رئیس‌جمهور گفت: ملت بزرگ ایران در حق‌خواهی، عدالت‌خواهی، مبارزه با تبعیض و بی‌عدالتی و فساد حرف برای گفتن دارد. امیدوارم به عنوان نماینده ملت بزرگ ایران آنچه‌ را که اقتضای این نمایندگی است، بیان کنم.

تصویر موجود نمیباشد
امیدواریم توافق امروز ایران و آمریکا منجر به «تفاهمات بیشتر» شود

نخست‌وزیر قطر ضمن تقدیر و تشکر از شرکای این کشور و طرف های کمک‌کننده به موفقیت توافق ایران و آمریکا درباره آزادسازی زندانیان، ابراز امیدواری کرد که توافق حاصله امروز بتواند به «تفاهمات بیشتر» منجر شود.

تصویر موجود نمیباشد
رئیس‌جمهور امشب عازم نیویورک می‌‌شود

دکتر سید ابراهیم رئیسی برای شرکت در مجمع عمومی سازمان ملل متحد امشب عازم نیویورک خواهد شد.

تصویر موجود نمیباشد
ایده‌های سلطان عمان درباره مذاکرات را در نشست‌های دیپلماتیک بررسی کردیم

وزیر امور خارجه کشورمان اخیرا در چارچوب تقویت روابط با سوریه و لبنان سفری به این دو کشور داشت؛ به ویژه در زمینه پیگیری توافقنامه‌های امضا شده میان ایران و سوریه در خلال سفر سید «ابراهیم رئیسی» رئیس جمهور کشورمان به دمشق در سال جاری.

تصویر موجود نمیباشد
حتی یک ساعت فرصت دادن به تروریست‌ها به ضرر امنیت عراق، ایران،‌ منطقه و اقلیم کردستان است

وزیر امور خارجه در نشست خبری مشترک با همتای عراقی تصریح کرد: حتی یک ساعت فرصت دادن به تروریست‌ها به ضرر امنیت عراق، ایران،‌ منطقه و اقلیم کردستان عراق است.

تصویر موجود نمیباشد
ترس اینترنشنال از پایان تاریخ مصرفش

وقایع ایران اینترنشنال نشان از احتضار این شبکه دارد؛ اگر شوکی به آن وارد نشود، بعید است بتواند خود را احیا کند. این ظن می‌رود که کارفرمایان به دنبال شبکه‌ای نو هستند تا آن را در قالبی جدید ری‌برندینگ کنند.

تصویر موجود نمیباشد
اسامی مسئولان و فعالان انجمن‌های پوششی منافقین در کانادا

اسناد بدست آمده از منافقین نشان می‌دهد که این گروهک شبکه بزرگی را در کشور کانادا از سالهای گذشته راه‌اندازی کرده و این شبکه‌ها در راستای اهداف غیرقانونی و جنایتکارانه منافقین به راحتی در حال فعالیت هستند.

تصویر موجود نمیباشد
زوایای پنهان نشست صهیونیست‌ها با ضد انقلاب

دیدار اخیر وزیر اطلاعات رژیم صهیونیستی با خبرنگاران ضد انقلاب، گرچه مصداق عینی واکنش اجباری به استیصال آنها در قبال ایران محسوب می‌شود، اما حکایت از فعال شدن همه سازوکارها برای حمله سنگین رسانه‌ای به منظور ایجاد بی‌ثباتی و آشوب در سال‌گرد اغتشاشات سال گذشته دارد.

تصویر موجود نمیباشد
اتهام‌زنی آمریکا به ایران با استناد به اطلاعات جعلی

در حالیکه مقام های آمریکایی به شدت مشغول نشر خبر جعلی پرواز هواپیمای ترابری ایرانی به شبه جزیره کریمه و کمک به روسیه بوده‌اند، شرکت سوئدی "فلایت رادار ۲۴" اعلام کرد که اطلاعات پروازی جعلی بوده است.

تصویر موجود نمیباشد
عراق در پیگیری حقوقی ترور حاج قاسم و ابومهدی المهندس بسیار جدی است

نخست وزیر عراق در دیدار اهالی رسانه‌های ایرانی در پاسخ به سوال تسنیم در خصوص پیگیری ترور شهیدان حاج قاسم سلیمانی و ابومهدی المهندس گفت: در ماجرای هدف قراردادن فرماندهان، یک تعدّی واضح و هتک حاکمیت عراق صورت گرفته و ما در پیگیری این مساله جدی هستیم.