کد خبر : ۴٩٢۵۴
تاریخ انتشار : ١۴٠٠/٠٢/٣٠

نشانه‌شناسی کلیپ ثبت‌نام علی لاریجانی و آیت‌الله رئیسی؛ از «ترجیح شوکت» تا «اراده صمیمیت»


جعفر حسنخانی در یادداشتی به بررسی کلیپ ثبت‌نام علی لاریجانی و سید ابراهیم رئیسی که در روزهای گذشته در فضای مجازی بازتاب پیدا کرده بود، پرداخت.


نشانه‌شناسی کلیپ ثبت‌نام علی لاریجانی و آیت‌الله رئیسی؛ از «ترجیح شوکت» تا «اراده صمیمیت»

به گزارش پویش نیوز ، نشانه چیزی است که به غیر خود دلالت دارد. محمد‌رضا تاجیک درباره نشانه‌شناسی می‌گوید: «یک نشانه‌شناس سیاسی با تمرکز بر کارکرد نشانه‌ها، به بحث در مورد تولید معنا و چگونگی معنادار شدن زیست جهان سیاسی آدمیان توسط نظام آنان (نشانه‌ها) می‌پردازد».

با این مقدمه می‌‌توان نشانه‌شناسانه درباره اولین فیلم تبلیغاتی علی لاریجانی با عنوان «دو هیچ» و همچنین فیلم ثبت‌نام آیت‌الله رئیسی، نکاتی را بیان کرد؛ البته باید توجه داشت که فیلم تبلیغاتی آقای علی لاریجانی تکنیکال و سینمایی تهیه شده در حالی که فیلم ثبت‌نام آیت الله رئیسی خالی از وجوه تکنیکال و سینمایی است.

نشانه‌شناسی در فیلم بیش از آنکه به تکنیک توجه داشته باشد به نشانه‌ها و معنای بازنمایی‌شده از نشانه‌ها توجه دارد.

الف. نشانه‌شناسی فیلم تبلیغاتی علی لاریجانی:

1. در ابتدای فیلم و صحنه آغازین میان دوربین که مخاطبین و افکار عمومی را نمایندگی می‌کند و سوژه که علی لاریجانی است یک شیء وجود دارد: «بی‌سیم». در انتهای فیلم هم همین تکرار می‌شود و در صحنه پایانی همچنان میان سوژه و مردم (دوربین) آنچه قرار دارد «بی‌سیم» است.

گارد میان مردم و لاریجانی بی‌سیم است. این گارد در طول جریان فیلم همواره سوژه را مشایعت می‌کند. بی‌سیم ابزار کنترل است و دلالت بر اولویت‌دار بودن امنیت برای سوژه را دارد، نشانه حریم‌داری است و حتی دوربین اگرچه برای انتخابات، باید حریم سوژه را حفظ کند.

2. فیلم با یک نزول اجلال از بالا به پایین آغاز می‌شود و در واپسین ثانیه‌ها هم با بالا بردن شناسنامه از پایین به بالا صعود می‌کند. در میانه این نزول و صعود مردم از دریچه دوربین همواره از پایین به بالا به سوژه می‌نگرند، فقط زمانی نگاه مردم از دریچه دوربین با او رخ به رخ می‌شود که او بر روی صندلی منتظر ثبت‌نام انتخاباتی است، گویی فیلم به ما می‌گوید در هنگامه انتخابات است که می‌توانیم با سوژه رخ به رخ شویم وگرنه در باقی مواقع نسبت مخاطب با سوژه نسبت پایین به بالا و حضیض به عزیز است.

3. سرتاسر فیلم و بیشتر حجم صحنه‌ها را بادی‌گاردها در بر گرفته‌اند و همه‌جا به‌شکل پر‌رنگ، آشکار و عامدانه‌ای حضور دارند. با آنکه علی لاریجانی امروز هیچ سمت جدی و مهمی در کشور ندارد اما تقریباً در هیچ صحنه‌ای نیست که بادی‌گاردها نباشند. حضور پر‌حجم بادی‌گاردها بازنمایی حضور حاجب، پرده‌دار، میرغضب و... است و همه دلالت بر شوکت‌خواهی سوژه دارد. به‌نظر، سوژه، شوکت را بر احترام، بر مردم‌داری، بر مهربانی و عطوفت، بر صمیمیت و... ترجیح می‌دهد.

4. موسیقی فیلم تبلیغاتی لاریجانی برای فیلم پادشاه The King 2019 است. نام تِرَک به‌کاررفته «تاج‌گذاری» است. موسیقی هم دلالت بر میل سوژه به شوکت و اشرافیت دارد.

ب. نشانه‌شناسی فیلم ثبت‌نام آیت‌الله رئیسی:

1. پرتکرارترین رفتار در فیلم ثبت‌‌نام آیت‌الله رئیسی عمل سلام دادن است. در جای‌جای فیلم او در حال سلام است. واژه سلام از ریشه "سلم" یعنی سر فرود آوردن و به‌معنی تسلیم و تواضع است. عمل سلام دلالت بر میل سوژه بر صلح و دوستی و نشانه تواضع است.

2. از جمله افراد تکراری هر دو فیلم، شخصیت بی‌سیم‌به‌دستِ فیلم تبلیغاتی آقای لاریجانی است که در ثانیه 12 فیلمِ ثبت‌نام آیت‌الله رئیسی، مستمع یکی از سلام‌های سوژه است و به او پاسخ می‌دهد. در دو فیلم شاهد حضور یک شخصیت در استقبال از دو نامزد انتخاباتی هستیم که در فیلم تبلیغاتی یکی بازنمایی حاجب، پرده‌دار و میرغضب را می‌کند و در فیلم ثبت‌نام دیگری مخاطب سلام است و پاسخ‌دهنده به آن و بازنمایی صمیمیت و صلح را می‌نماید.

3. آیت‌الله رئیسی، رئیس قوه قضائیه کشور است و طبیعتاً حضور تعدادی از بادی‌گاردها در فیلم ضروری است اما با این حال بادی‌گاردها در طول فیلم هیچ‌گاه حضور پررنگ ندارند و بارها در فیلم کوتاه یک دقیقه و چند ثانیه‌ای شاهد کادرهای بسته‌شده‌ای هستیم که در آن خبری از بادی‌گارد نیست.

4. در طول فیلم دوربین به‌عنوان چشم مخاطب یا بر فراز سوژه است یا کنار سوژه و آیت‌الله رئیسی را بی‌واسطه و دوشادوش همراهی می‌کند، و این مهم دلالت بر همان سلام و صمیمیت پیش‌گفته است.

ج. فرجام سخن:

نشانه‌شناسی فیلم صرفاً به‌معنای شناسایی نشانه‌هایی نیست که عامدانه در فیلم طراحی و جاگذاری شده‌اند. بخش بیشتر نشانه‌ها اراده سازندگان فیلم نیستند اما حتماً با سوژه فیلم در ارتباطند و نسبتی با سوژه دارند. نشانه‌شناسی تناسب این نسبت‌ها با سوژه و معنا و دلالت آن را می‌کاود.

برچسب:

فرم ارسال نظر

ارسال نظر

نام:
آدرس ایمیل:
پیام:
    
عبارت امنیتی:

نظرات

موردی یافت نشد !
اخبار مرتبط
تصویر موجود نمیباشد
جان بولتون خواستار براندازی دولت روسیه شد

مشاور امنیت ملی اسبق کاخ سفید خواستار براندازی دولت فعلی روسیه و تغییر نظام حاکم این کشور شده است.

تصویر موجود نمیباشد
دو جاسوس دستگیر شده فرانسوی در اعترافات خود به تشریح اقداماتی که برای ایجاد آشوب در ایران انجام داده‌اند، پرداختند.

فیلم اعترافات جاسوسان فرانسوی منتشر شد. این دو جاسوس در اعترافات خود اقداماتی که برای ایجاد آشوب در ایران انجام داده‌اند را تشریح کرده‌اند.

تصویر موجود نمیباشد
حمایت حزب «اتحاد ملت» از تروریست‌های «جیش الظلم»/ پروژه جدید اصلاح طلبان و جریان معاند با اسم رمز «نیکا شاکرمی»

حمایت حزب «اتحاد ملت» از تروریست‌های «جیش الظلم»/ پروژه جدید اصلاح طلبان و جریان معاند با اسم رمز «نیکا شاکرمی»

تصویر موجود نمیباشد
حمله‌های مداوم دزدان دریایی علیه کشتی‌های ایران خنثی شد

فرمانده ناوشکن جمهوری اسلامی ایران جماران از خنثی‌سازی مداوم حمله‌های دزدان دریایی علیه کشتی‌های کشورمان در آب‌های آزاد خبر داد.

تصویر موجود نمیباشد
سفر امیرعبداللهیان به چین؛ گامی در راستای تحکیم مناسبات راهبردی دو کشور

سفر حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران به چین را می‌توان گامی در راستای تحکیم و تقویت مناسبات راهبردی دو کشور خواند

تصویر موجود نمیباشد
وزیر سعودی: مقادیر زیادی اورانیوم داریم، دنبال توسعه برنامه اتمی هستیم

وزیر انرژی سعودی ضمن اعلام اینکه این کشور مقادیر زیادی اورانیوم دارد، تصریح کرد، ریاض دنبال بهره‌برداری تجاری از این ذخیره است.

تصویر موجود نمیباشد
واشنگتن: بخاطر ترامپ اکنون از نظر دیپلماتیک، منزوی‌تر از ایران هستیم

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا با اذعان به اینکه تعیین ضرب‌الاجل یا جدول زمانی برای به نتیجه رسیدن مذاکرات وین ممکن نیست، گفت پیشرفت اندکی در مذاکرات حاصل شده اما به دنبال بازگشت به تبعیت از محدودیت‌ها هستند.

تصویر موجود نمیباشد
نگاهی به دلایل و پیامدهای ناآرامی‌ها در قزاقستان/ آیا غرب انتقام اوکراین را در آسیای میانه از روسیه می‌گیرد؟ +فیلم و تصاویر

بسیاری از تحلیلگران معتقدند که حوادث رخ داده در قزاقستان، چیزی فراتر از اعتراض مردمی به گران شدن سوخت بوده و شواهد زیادی از دخالت مستقیم غرب در سازماندهی اعتراضات و آشوب عمومی در این کشور وجود دارد.

تصویر موجود نمیباشد
رهبر معظم انقلاب رکن اصلی خنثی سازی فتنه ۸۸ بود/ جریان حامی فتنه مخالفان را تا پایان دولت دوازدهم خانه نشین کرد

حجت الاسلام روحی یزدی گفت: افرادی که از فتنه گران حمایت کردند پست و مقام گرفتند و تا اواخر دولت دوازدهم دست بند سبز را از دست خود باز نکردند.

تصویر موجود نمیباشد
چین پنج آمریکایی شامل وزیر تجارت سابق را تحریم کرد

سخنگوی وزارت خارجه چین اعلام کرد، در واکنش به تحریم‌های واشنگتن در قبال هنگ‌ کنگ، پنج آمریکایی شامل وزیر تجارت دولت سابق این کشور تحریم شدند.

تصویر موجود نمیباشد
سردار جوانی؛ توطئه‌ای پیچیده‌تر از فتنه ۸۸ نداشتیم

معاون سیاسی سپاه با بیان اینکه ما از زمان پیروزی انقلاب و حتی در همین زمان که سال ۱۴۰۰ هست فتنه و توطئه‌ای خطرناک‌تر و پیچیده‌تر از فتنه ۸۸ نداشتیم گفت: خالق و پیروز حماسه ۹ دی مردم ایران هستند.

تصویر موجود نمیباشد
آنچه در وین گذشت| پافشاری هیأت ایرانی بر خواسته‌هایش تا مجاب شدن طرف‌های اروپایی

دور هفتم مذاکرات وین در حالی پایان یافت که علی‌رغم بدقلقی‌های طرف‌های اروپایی برجام در نهایت با پافشاری تیم ایرانی، اصلاحات و دیدگاه‌های ایران در 2 سند ارائه‌شده مورد پذیرش قرار گرفت و براساس اعلام علی باقری، این 2 سند مبنای مذاکرات آتی خواهد بود.

تصویر موجود نمیباشد
انعکاس شکست اطلاعاتی آیت الله مایک در افغانستان/ چرا پایگاه سیا در کابل برچیده شد؟

پایگاه سیا در افغانستان (پایگاه عقاب) از مراکزی بود که بر همه امور امنیتی و اطلاعاتی آمریکا در افغانستان و منطقهِ پیرامون آن ازجمله ایران اثر می‌گذاشت.