کد خبر : ۵١٧۴٩
تاریخ انتشار : ١۴٠٠/٠٨/٠٢

طلوع دو خورشید در یک روز


استاد حوزه علمیه قم با استناد به روایتی از امام صادق (ع) درباره خورشید بودن پیامبر اکرم(ص) گفت: امام ششم نیز خورشید منظومه ملکوت بود.


طلوع دو خورشید در یک روز

ه گزارش پویش نیوز، آیت الله ابوالقاسم علیدوست به مناسبت میلاد پیامبر اکرم (ص) و امام جعفر صادق (ع) گفت: پیامبر اکرم (ص)، رسول اسلام و رسول مسلمانان نیستند و رسانه ها دقت کنند که بر روی نام پیامبر اکرم به عنوان رسول اسلام تاکیدی نداشته باشند. چون آن حضرت رسول خداست از طرف آسمان و رسول انسان است از طرف زمین.

رسول اسلام نداریم

رئیس انجمن فقه و حقوق اسلامی حوزه علمیه قم افزود: مشخص نیست واژه رسول اسلام یا رسول مکرم اسلام را چه کسی القا کرده است. با معارف رسول خدا می توان برادری انسانی را نهادینه کرد. تاکید می کنم، نه برادری دینی و مذهبی بلکه برادری انسانی که از بیش از ۱۰ آیه استفاده می شود و می توان خانه مشترک بشریت را ساخت.

علیدوست اضافه کرد: او خاتَم الانبیاء و خاتِم الانبیاء است و دین آن حضرت، جامع همه شئون انسانی است و جهانی و جاودان است. او رحمه للعالمین است. روایتی از امام صادق (ع) ذیل آیه اول سوره شمس نقل شده که آن حضرت فرمود منظور از شمس رسول خداست و چقدر مشابهت عمیقی میان خورشید و پیامبر وجود دارد. خورشید، تکرارناپذیر است و خسته کننده نیست، بر همگان می تابد و هستی را گرم می کند. خورشید مرزبندی ندارد و خودی و غیرخودی نمی شناسد و اینها را در پیامبر اکرم (ص) می بینیم.

مظلومترین دوره پیامبر

عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم گفت: به تحقیق هیچ زمانی مظلومیت پیامبر به اوج دوران کنونی نبوده است. داعش و پیروان داعش به نام اسلام خون می ریزند و خود را منسوب به مکتب پیامبر می دانند. این در حالی است که هیچ تناسبی میان بی اخلاقی این افراد و پیامبر برقرار نیست. لذا پیامبر امروزه مظلومترین دوران خود را می گذراند.

طلوع دو خورشید در یک روز

امام صادق موسس مکتب شیعه نیستند

وی افزود: از دو رفتار گلایه دارم. وقتی سخنرانان، مداحان و رسانه ها می خواهند امام صادق (ع) را وصف کنند، می گویند موسس مکتب جعفری و موسسه مذهب شیعه و غفلت خودی ها و زرنگی مخالفان به این خبط ناموجه دامن می زند. چون در چنین ایامی بارها از رسانه ها مانند صدا و سیما چندین بار امام ششم به این وصف نامیده می شوند. البته مکتب شیعه مرهون ومدیون امام صادق (ع) است اما آن حضرت موسس مکتب شیعه نیستند.

این استاد حوزه افزود: گلایه دیگر این است که وقتی می خواهند از امام صادق (ع) تعریف کنند، کرامات آن حضرت را برجسته می کنند. مثلا این که کجا با حیوانی سخن گفتند یا درختی را به حرکت درآوردند یا از غیب خبر دادند. من نمی خواهم این موارد را انکار کنم ولی تاکید من بر این مطلب است که وقتی از امام صادق (ع) مطلبی را بیان کنیم، از تبیین معارف اصیل اسلام توسط امام صادق (ع) و تربیت هزاران شاگرد در عرصه های مختلف سخن بگوییم و نه از خرافه زدایی، بیان کژی ها، ناراستی ها و نادرستی ها و غلوها.

دانشگاهی برای همه انسان ها

وی با بیان روایتی تاریخی گفت: یک مرد شامی به محضر امام جعفر صادق (ص) رسید و گفت بلغنی انک عالم بکل ما تسئل عنه برای من خبر آورده اند که از هر چه بپرسند جواب می دهی. آن شخص با تکبر متکی به دانش خود به امام پیشنهاد مناظره داد. امام فرمود در چه موضوعی می خواهی مناظره کنی و آن مرد شامی گفت درباره قرآن که امام فرمود با عمران مناظره کن. مرد شامی گفت من می خواهم با شما مناظره کنم ولی امام فرمود اگر با عمران مناظره کردی و بر او غالب شدی یعنی بر من غلبه کرده ای.

علیدوست ادامه داد: مرد شامی با عمران مناظره کرده و محکوم شد. آن گاه خواست در ادبیات عرب و علوم عربی مناظره کند که امام او را به ابان بن تغلب حواله دادند.  سپس او را در فقه به زراره بن اعین، در کلام به مومن الطاق، در جبر و تفویض به طیار، در بحث توحید به هشام بن سالم و در امامت به هشام بن حکم معرفی کردند. بنابر این امام صادق (ع) موسس چنین مدرسه ای بودند که دانشگاه و مدرسه ای از اسلام برای انسان بود. یعنی در این دنشگاه نه مذهب، نه جنیسیت و نه ملیت شرط است و نه گزینشی وجود دارد. در این مدرسه به روی همه باز است و هر کسی می تواند در آن شرکت می کند. اگر می خواهیم از امام صادق (ع) بگوییم به این مطالب اشاره کنیم.

عضو هیات علمی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی افزود: در زمان امام صادق (ع) همه عواملی که آن حضرت را به یک حرکت نظامی افراطی و پوپولیستی بکشاند، وجود داشت؛ به گونه ای که بخشی از شیعیان افراطی از طرف خراسان و ابومسلم خراسانی، از طرف بصره، از طرف جوانان کوفه و فرزندان امام حسن در مدینه خواستار حرکت نظامی بودند و حتی امام صادق به حسادت متهم شدند ولی به یک حرکت کور قابل سرکوب تن ندادند و فرهنگ را اصلاح کردند تا اسلام حفظ شود.

وی افزود: باید با آن جمله ای که امام صادق (ع) درباره پیامبر فرمود درباره خودشان بگویم. امام فرمود پیامبر خورشید بود و من می گویم خود او خورشید منظومه ملکوت بود. ابن تیمیه که دشمن اهل بیت است و تا بتواند فضایل را انکار می کند، گویا برای انکار فضایل اهل بیت  آمده بود ولی می گوید ان جعفر بن محمد من ائمه الدین باتفاق اهل السنه؛ جعفر بن محمد از امامان دین است. یعنی باید دین را از جعفر بن محمد گرفت و این را فقط من نمی گویم بلکه به اتفاق اهل سنت امام صادق چنین شانی دارد. (کتاب منهاج السنه جلد یک صفحه ۴۹۷).

 

برچسب:

فرم ارسال نظر

ارسال نظر

نام:
آدرس ایمیل:
پیام:
    
عبارت امنیتی:

نظرات

موردی یافت نشد !
اخبار مرتبط
تصویر موجود نمیباشد
رهبر انقلاب اعضای دوره جدید شورایعالی انقلاب فرهنگی را منصوب کردند

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در حکمی اعضای شورایعالی انقلاب فرهنگی را برای دوره جدید منصوب کردند.

تصویر موجود نمیباشد
( آیا اسلام دین غم است؟!)

برخی می‌گویند دین اسلام دین غم است و آیا دین غمگین می‌تواند راهی برای سعادت انسان مطرح کند؟ برای پاسخ به این سوال باید گفت غم انسان دو نوع است.

تصویر موجود نمیباشد
سید‌حسن‌نصرالله: امام‌خمینی اختلاف درباره میلاد پیامبر(ص) را به وحدت و همبستگی تبدیل کرد

دبیر کل حزب‌الله لبنان در سخنرانی به مناسبت میلاد پیامبر اسلام امام‌خمینی اختلاف درباره میلاد پیامبر را به وحدت و همبستگی تبدیل کرد

تصویر موجود نمیباشد
حضرت محمد (ص) هم پایان و هم آغاز !

با نگاه و نگرشی اجرایی و عملیاتی با مدیریت و راهبری و امامت اهل بیت رسول‌الله به‌ویژه امامان معصوم بشر در گذر زمان نه قدر انبیاء الهی را و نه قدر پیامبر خاتم و نه قدر اهل بیت او را داشتند و تا توانستند از سر بی معرفتی در حق ایشان ظلم روا داشته و یکی پس از دیگری را به شهادت رسانیدند.

تصویر موجود نمیباشد
اعمال آخرین چهارشنبه ماه صفر

هرکس در آخرین چهارشنبه ماه صفر سوره « الم نشرح، تین، نصر، توحید» را هر کدام هفت مرتبه بخواند پس به حول و قوه‌ی الهی قبل از تمام شدن سال بی نیاز می شود.

تصویر موجود نمیباشد
علامه حسن‌زاده‌آملی به لقاءالله پیوست

رئیس دانشگاه علوم پزشکی مازندران گفت‌: علامه حسن‌زاده آملی به لقاءالله پیوست.

تصویر موجود نمیباشد
امام مظلومی که مشکل گشایی می‌کند/ چرا امام‌ حسن(ع) شجاع‌ترین چهره تاریخ اسلام است؟/ دعایی کارساز و مهم از امام حسن مجتبی(ع)

امام حسن مجتبی (ع)، از خردسالی وجود مبارک پیامبر اکرم (ص) را درک نمود و در آغوش جدبزرگوارشان تحت تربیت قرار گرفت .امام حسن (ع) پس از شهادت پدر بزرگوار خود به امر خدا و طبق وصیت آن حضرت، به امامت رسید و مقام خلافت ظاهرى را به دست گرفت و نزدیک به شش ماه به اداره امور مسلمین پرداخت.

تصویر موجود نمیباشد
آداب و اعمال ماه صفر

ماه صفر دومین ماه قمری پس از محرم است و شیعیان و محبان اهل بیت (ع)، این ماه را از ایام سوگواری می‌دانند.

تصویر موجود نمیباشد
آیت‌الله میرباقری: واقعه عاشورا صحنه تفکیک حق و باطل است/ نهضت امام حسین(ع) برای همیشه ماندگار و جاودان خواهد بود

عضو مجلس خبرگان رهبری بابیان اینکه امام حسین(ع) عاشورا را صحنه تفکیک حق از باطل می‌دیدند، گفت: روز عاشورا کسی از لشکر اباعبدالله(ع) باقی نماند ولی در طول تاریخ یاد آن‌ها همراه بافضل و برکت است.

تصویر موجود نمیباشد
اعمال مخصوص روز مباهله

بیست و چهارم ماه ذی الحجه روز مباهله است که اعمال و دعاهای مخصوص به خود را دارد.

تصویر موجود نمیباشد
حکایت شنیدنی علامه جعفری از جشن غدیر

سید خطاب به حاضران گفت: آقایان! علی(ع) از این جلسات که دور هم بنشینید و انواع غذاها را بخورید و چند بیت هم شعر بخوانید راضی نیست. بروید سراغ محرومان، دردمندان و فقرا. یعنی همان کسانی که مورد عنایت علی(ع) بودند.

تصویر موجود نمیباشد
گوشه‌اى از كرامت‌ها و شگفتى‌هاى امام دهم/ چرا اطلاعات ما درباره امام هادی(ع) کم است؟/ محبت فرد مسیحی به امام هادی(ع)

امام هادى علیه السلام پس از شهادت پدر گرامیش ، در سن هشت سالگى بر مسند امامت قرار گرفت و این خود از روشن ترین كرامات و معجزات است ؛ چرا كه حیازت چنین مقام و مسئولیت خطیرى كه صرفا الهى است نه تنها از كودك كه حتى از مردان عاقل و بالغ نیز ساخته نیست .

تصویر موجود نمیباشد
مهم‌ترین توصیه‌ها درباره اعمال شب و روز عرفه

طی ایام سال، روزها و ساعاتی است که از فضیلت بیشتری نسبت به روزهای دیگر برخوردارند و خداوند آنها را بسیار گرامی داشته است.