کد خبر : ۵١٧٧٣
تاریخ انتشار : ١۴٠٠/٠٨/١۵

( آیا اسلام دین غم است؟!)


برخی می‌گویند دین اسلام دین غم است و آیا دین غمگین می‌تواند راهی برای سعادت انسان مطرح کند؟ برای پاسخ به این سوال باید گفت غم انسان دو نوع است.


( آیا اسلام دین غم است؟!)
برخی می‌گویند دین اسلام دین غم است و آیا دین غمگین می‌تواند راهی برای سعادت انسان مطرح کند؟
 
 برای پاسخ به این سوال باید گفت غم  انسان دو نوع است.
 
۱- نوع اول غم انسان ریشه دنیوی و ناکامی در امور دنیوی دارد. به جهت نرسیدن به آرزوهای دنیوی و طمع مال دنیا و یا شهوت‌رانی و... است. که این نوع غم، بی‌ارزش و گذراست و باعث از بین رفتن هدف از زندگی می‌شود.
 
۲- نوع دوم غم که غمی عارفانه است. این غم معلول شناخت آخرت و دنیای دیگر است. عارف چون آن دنیا را می‌شناسد و فرق آن دنیا و این دنیا را می داند، اگر به فرق مفرغ و الماس هم تشبیه کرده باشیم، باز این تشبیه ناقص است. لذا برای رفتن به آن دنیا و لذت بردن از نعمت‌های ابدی و بدون رنج آن دنیا، بی‌تابی می‌کند و در حالت غم و فکرت و اندوه است. غم عارف ناشی از، دوری از وصال معبودی که کمال محض است و کمال خواه در فراغش بی تابی می کند. غم مشکلات دیگران؛ فقرا و ایتام، غم گذر سریع و بدون فایده عمر، غم معصیت‌ها و گناهان، غم دیدن خلایقی که از یاد خدا غافل هستند، غم دیدن ظلم بشر به بشر و.... 
 
غم اول که ریشه در مادیات و امور دنیوی دارد، غمی تحمیلی و جبری است و باعث پریشانی روح و روان و جنون نیز ممکن است بگردد.  اما غم عارفانه نه تنها تحمیلی نیست بلکه باعث رشد عقل و اندیشه می‌شود. غم عارفانه شیرین است و گوارا. مانند کسی‌که نوای نی را به اختیار گوش می‌دهد درحالی‌که می‌توانست نوای تنبک هم گوش دهد و برقصد. پس در نوای نی شیرینی خاصی حس می‌کند که انتخابش کرده است.
 
 هر دو غم باعث بی‌خوابی شبانه می‌شود ولی بی‌خوابی برای عبادت کجا و بی‌خوابی برای انتظار مرگ برای کسی که خسته از زندگی است کجا؟ غمگین دنیا آرزوی مرگ می‌کند برای رهایی از زندگی دنیا، اما عارف آرزوی مرگ دارد برای رسیدن به زندگی آخرت. به همین علت است که عارفان جملگی، ترک دنیا کرده و زهد اختیار می‌کنند تا غمی به دنیا و از ناکامی‌های آن نداشته باشند. غم دنیوی خوردنش تاثیری در نتیجه ندارد. ولی غم عارف تاثیر دارد و باعث کسب معرفت و تغییر مسیر می‌شود.
 
غم دنیوی آرامش را می‌گیرد، غم آخرت آرامش می‌دهد.
برچسب:

فرم ارسال نظر

ارسال نظر

نام:
آدرس ایمیل:
پیام:
    
عبارت امنیتی:

نظرات

موردی یافت نشد !
اخبار مرتبط
تصویر موجود نمیباشد
رهبر انقلاب اعضای دوره جدید شورایعالی انقلاب فرهنگی را منصوب کردند

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در حکمی اعضای شورایعالی انقلاب فرهنگی را برای دوره جدید منصوب کردند.

تصویر موجود نمیباشد
طلوع دو خورشید در یک روز

استاد حوزه علمیه قم با استناد به روایتی از امام صادق (ع) درباره خورشید بودن پیامبر اکرم(ص) گفت: امام ششم نیز خورشید منظومه ملکوت بود.

تصویر موجود نمیباشد
سید‌حسن‌نصرالله: امام‌خمینی اختلاف درباره میلاد پیامبر(ص) را به وحدت و همبستگی تبدیل کرد

دبیر کل حزب‌الله لبنان در سخنرانی به مناسبت میلاد پیامبر اسلام امام‌خمینی اختلاف درباره میلاد پیامبر را به وحدت و همبستگی تبدیل کرد

تصویر موجود نمیباشد
حضرت محمد (ص) هم پایان و هم آغاز !

با نگاه و نگرشی اجرایی و عملیاتی با مدیریت و راهبری و امامت اهل بیت رسول‌الله به‌ویژه امامان معصوم بشر در گذر زمان نه قدر انبیاء الهی را و نه قدر پیامبر خاتم و نه قدر اهل بیت او را داشتند و تا توانستند از سر بی معرفتی در حق ایشان ظلم روا داشته و یکی پس از دیگری را به شهادت رسانیدند.

تصویر موجود نمیباشد
اعمال آخرین چهارشنبه ماه صفر

هرکس در آخرین چهارشنبه ماه صفر سوره « الم نشرح، تین، نصر، توحید» را هر کدام هفت مرتبه بخواند پس به حول و قوه‌ی الهی قبل از تمام شدن سال بی نیاز می شود.

تصویر موجود نمیباشد
علامه حسن‌زاده‌آملی به لقاءالله پیوست

رئیس دانشگاه علوم پزشکی مازندران گفت‌: علامه حسن‌زاده آملی به لقاءالله پیوست.

تصویر موجود نمیباشد
امام مظلومی که مشکل گشایی می‌کند/ چرا امام‌ حسن(ع) شجاع‌ترین چهره تاریخ اسلام است؟/ دعایی کارساز و مهم از امام حسن مجتبی(ع)

امام حسن مجتبی (ع)، از خردسالی وجود مبارک پیامبر اکرم (ص) را درک نمود و در آغوش جدبزرگوارشان تحت تربیت قرار گرفت .امام حسن (ع) پس از شهادت پدر بزرگوار خود به امر خدا و طبق وصیت آن حضرت، به امامت رسید و مقام خلافت ظاهرى را به دست گرفت و نزدیک به شش ماه به اداره امور مسلمین پرداخت.

تصویر موجود نمیباشد
آداب و اعمال ماه صفر

ماه صفر دومین ماه قمری پس از محرم است و شیعیان و محبان اهل بیت (ع)، این ماه را از ایام سوگواری می‌دانند.

تصویر موجود نمیباشد
آیت‌الله میرباقری: واقعه عاشورا صحنه تفکیک حق و باطل است/ نهضت امام حسین(ع) برای همیشه ماندگار و جاودان خواهد بود

عضو مجلس خبرگان رهبری بابیان اینکه امام حسین(ع) عاشورا را صحنه تفکیک حق از باطل می‌دیدند، گفت: روز عاشورا کسی از لشکر اباعبدالله(ع) باقی نماند ولی در طول تاریخ یاد آن‌ها همراه بافضل و برکت است.

تصویر موجود نمیباشد
اعمال مخصوص روز مباهله

بیست و چهارم ماه ذی الحجه روز مباهله است که اعمال و دعاهای مخصوص به خود را دارد.

تصویر موجود نمیباشد
حکایت شنیدنی علامه جعفری از جشن غدیر

سید خطاب به حاضران گفت: آقایان! علی(ع) از این جلسات که دور هم بنشینید و انواع غذاها را بخورید و چند بیت هم شعر بخوانید راضی نیست. بروید سراغ محرومان، دردمندان و فقرا. یعنی همان کسانی که مورد عنایت علی(ع) بودند.

تصویر موجود نمیباشد
گوشه‌اى از كرامت‌ها و شگفتى‌هاى امام دهم/ چرا اطلاعات ما درباره امام هادی(ع) کم است؟/ محبت فرد مسیحی به امام هادی(ع)

امام هادى علیه السلام پس از شهادت پدر گرامیش ، در سن هشت سالگى بر مسند امامت قرار گرفت و این خود از روشن ترین كرامات و معجزات است ؛ چرا كه حیازت چنین مقام و مسئولیت خطیرى كه صرفا الهى است نه تنها از كودك كه حتى از مردان عاقل و بالغ نیز ساخته نیست .

تصویر موجود نمیباشد
مهم‌ترین توصیه‌ها درباره اعمال شب و روز عرفه

طی ایام سال، روزها و ساعاتی است که از فضیلت بیشتری نسبت به روزهای دیگر برخوردارند و خداوند آنها را بسیار گرامی داشته است.