کد خبر : ۵٢٨١٩
تاریخ انتشار : ١۴٠٠/١٠/١٨

توقیف کشتی نظامی امارات؛ المسیره: آب‌های یمن دیگر حیاط خلوت نیست


«المسیره» در گزارشی درباره توقیف کشتی اماراتی «روابی» که قرار است تصاویرش منتشر شود، با مرور توانمندهای روزافزون نیروهای یمن، به ائتلاف سعودی هشدار داد که آب‌های این کشور دیگر حیاط خلوت و جایی برای خوش‌گذرانی‌ آن‌ها نیست.


توقیف کشتی نظامی امارات؛ المسیره: آب‌های یمن دیگر حیاط خلوت نیست

به گزارش پویش نیوز، پس از آنکه ائتلاف سعودی نیروهای صنعاء را به «کشتی‌ربایی» متهم و سعی کرد محموله کشتی اماراتی «روابی» را «غیرنظامی و پزشکی» جلوه دهد، ارتش یمن امروز قصد دارد تصاویری از تحرکات و محموله نظامی این کشتی منتشر کند.

روز دوشنبه سوم ماه ژانویه سال جاری بود که مرکز عملیات تجارت دریایی انگلیس (UKMTO) اعلام کرد که گزارش‌هایی از حمله به یک کشتی در نزدیکی بندر «رأس عیسی» در دریای سرخ یمن دریافت کرده است و به تفنگداران دریایی توصیه کرده که در محل حادثه نهایت احتیاط را پیشه کنند.

پس از این اعلام، وبگاه «دریاد گلوبال» خبر داد که کشتی مورد حمله در حدود ۲۳ مایل دریایی غرب پایانه نفتی رأس عیسی در دریای سرخ بوده است؛ اما هویت مالکان کشتی فوق مشخص نیست و تحقیقات درباره این حادثه در جریان است.

سپس شبکه سعودی «العربیه» مدعی شد که جنبش انصارالله یمن یک کشتی باری با پرچم امارات عربی متحده را در امتداد شهر «الحدیده»  توقیف کرده است. سعودی‌ها ادعا کردند که کشتی فوق حامل تجهیزات پزشکی برای یک بیمارستان سعودی در جزیره «سقطری» بوده است.

اما سپس سرتیپ «یحیی سریع» سخنگوی نیروهای مسلح یمن رسما اعلام کرد که نیروهای یمن، یک کشتی باری نظامی اماراتی حامل تجهیزات نظامی که در حال انجام اقداماتی خصمانه‌ای بود، توقیف کردند.

یحیی سریع امروز صبح اعلام کرد که عصر،  تصاویر تجهیزات و سلاح‌های ضبط‌شده در کشتی نظامی اماراتی منتشر خواهد شد.

وبگاه «انصارالله» نقل از شبکه «المسیره»، امروز (شنبه)، در گزارشی به این مسئله پرداخت و نوشت: «توانمندی نیروهای دریایی یمن روز‌‌به‌روز در حال افزایش است به‌نحوی این توانمندی‌های فزاینده، جهان به‌ویژه متجاوزان سعودی-آمریکایی را در بهت و حیرت فرو برده است. طی هفت سال تجاوز به یمن، عملیات‌های نیروی دریایی یمن در اشکال مختلفی نمایان شد و روندی رو به‌ رشد پیدا کرد تا اینکه هفته گذشته، کار به عملیات توقیف کشتی باری نظامی امارات "روابی" رسید؛ عملیاتی که با یک تاکتیک و برنامه‌ریزی راهبردی انجام شد».

این وبگاه اضافه کرد: «این حادثه ما را یاد رویدادهای مشابهی می‌اندازد که نیروی دریایی یمن در دل دریا دست به انجام آن‌ها زد. مهم‌ترین این عملیات‌ها حمله به کشتی "سویفت" بود که امارات آن را از ایالات متحده آمریکا اجاره کرده بود. این کشتی که یک مین‌روب بود و از  آن برای پشتیبانی دریایی استفاده می‌شد، اوایل ماه اکتبر سال ۲۰۱۶ میلادی هدف حمله قرار گرفت».

در ادامه این گزارش آمده است: «از جمله دیگر عملیا‌ت‌های مهم، حمله به ناو سعودی "دمام" بود که در روز روشن به آن حمله شد. این کشتی افزون بر تسلیحات نظامی، ۱۷۰ افسر و سرباز بر روی عرشه خود داشت. این عملیات پیامی بود از جانب نیروی دریایی به کشورهای متجاوز با این مضمون که آب‌های یمن جای تفریح و خوش‌گذرانی نیست!»

 

همزمان با این عملیات، دامنه حضور نیروهای دریایی یمن در طول نوار دریای سواحل غربی یمن به صورت مستمر در حال افزایش بود یعنی درست جایی که متجاوزان در آن استقرار داشتند.

اوایل سال ۲۰۱۹ و پس از آنکه ائتلاف سعودی کریدور دریانوردی بین‌المللی را به محلی برای حمله به کشور یمن تبدیل کرد، نیروهای دریایی صنعاء برای ناو سعودی «المدینه» کمین کردنى؛ اقدامی که در آن زمان حکایت از پیشرفت نیروی دریای یمن داشت.

طبق اعلام نیروهای صنعاء، این موارد بخشی از پنجاه عملیات دریایی گوناگون نیروی دریایی یمن بود که در جریان آن‌ها، تعدادی از کشتی‌ها و قایق‌های جنگی متجاوزان هدف حمله قرار گرفت.

اما این بار نیروهای دریایی یمن با توقیف کشتی روابی آمادگی کامل خود را عملا آشکار ساخت. عملیاتی که ضمن غافلگیری متجاوزان و بر هم ریختن محاسبات آن‌ها، گوشه‌ای از توانمندی‌‌های دریایی یمن را آن هم در این مرحله حساس منعکس کرد.

هشدار‌های رهبر یمن

پیشتر، «سید عبدالملک بدر الدین الحوثی» رهبر جنبش انصارالله یمن هشدار داده بود که نیروی دریایی یمن، یک گروه دفاعی است که این قدرت را دارد ناوها و تسلیحات جنگی‌ای که از مبدأ کشورهای متجاوز حرکت می‌کند، هدف حملات خود قرار دهد.

المسیره اضافه کرد: «اما باز هم می‌بینیم که کشورهای متجاوز نه از درس‌های تاریخی در یمن چیزی آموختند و نه از ناکامی‌های پرسروصدایشان در مراحل پیشین عبرت گرفتند؛ چه در زمین و چه در دریا. رهبر پیشتر از قدرت غافلگیری‌هایی سخن به میان آورده بود که قادر به تغییر معادلات و ایجاد متغیرات راهبردی هستند».

خوشحالی مردم یمن

این وبگاه یمنی در ادامه گزارش خود خبر داد که مردم سراسر خاک یمن به خاطر این پیروزی راهبردی همچنان خوشحال هستند؛ پیروزی‌ای که پس از هفت سال تجاوز و محاصره روزافزون خاک یمن رخ داد.

 

المسیره به نقل از «منصور سالم» یکی از رانندگان اتوبوس در صنعاء می‌نویسد: «این خوشحالی قابل توصیف نیست».

«محمد البدری» از فروشندگان یمنی ادویه‌جات و آجیل می‌گوید: «ما به نیروهای مسلح و نیروی دریایی به خاطر این کار و اقدام بزرگ افتخار می‌کنیم». او افزود که از شدت خوشحالی شنیدن خبر خوابش نبرده بود.

«مزاحم حمود دارس» از دیگری شهروندان یمنی می‌گوید که عملیات تسلط بر کشتی اماراتی روابی «دلمان را خنک کرد. خداوند به خاطر این عملیات که دشمن را بهت‌زده و ما را خوشحال کرد، ارتش و کمیته‌های مردمی را رو سفید کند».

 ۲۰۲۲.. سالی جدید با دستاوردهای نظامی برای یمنی‌ها

المسیره به نقل از «صادق النهمی» از افراد قبایل «الحمیه» می‌نویسد که توسعه توانمندی‌های نیروهای دریایی یمن با هدف پاسداری از حریم دریایی در برابر کارشکنی‌های برنامه‌ریزی شده‌ای انجام شد که امنیت و ثبات این کشور را تهدید می‌کردند.

النهمی افزود که اقدام ارتش و کمیته‌های مردمی یمن در توقیف کشتی اماراتی روابی، به شدت برای دشمنان یمن شوکه کننده بود و باعث سروصدای بسیاری شد؛ چراکه آن‌ها از توانمندی‌های ملت یمن بی‌خبر بودند. 

این عضو قبیله الحمیه یمن ادامه داد: «آنچه در دریای سرخ رخ داد با حقوق و قوانین بین‌المللی دریانوردی سازگاری دارد. کسی که امنیت دریانوردی را تهدید می‌کند در واقع همان متجاوزان هستند که دریا را بازیچه دست خود کرده‌اند و با ایجاد هرج و مرج در شهرهای اشغالی [یمن]، در میان نیروهای خود عناصر تروریستی راه داده‌اند».

کشتی روابی... صیدی مشروع برای یمن

«آدم هیسان» از دیگر شهروندان یمن می‌گوید: «به نیروی دریایی و به‌ویژه عموم مردم یمن به خاطر این عملیات منحصربه‌فرد و موفق که طبق پروتکل‌ها و پیمان‌های بین‌المللی، یک عملیات مشروع به شمار می‌آید، تبریک می‌گوییم. کشتی‌های اماراتی و سعودی که با خود تجهیزات نظامی حمل می‌کنند یا از آن‌ها در تجاوز به یمن استفاده می‌شود، از هیچ مصونیتی برخوردار نیستند. متجاوزان همچنان به تجاوزاتشان علیه یمن چه از راه آب‌های منطقه‌ای یمن یا خارج از آن ادامه می‌دهند که این به معنای اعلام جنگ متقابل است».

این شهروند یمنی توقیف کشتی اماراتی را یک پیام قوی برای کشورهای متجاوز و به‌ویژه امارات عربی متحده می‌داند که سعی دارند مزدوران خود در برخی از نقاط درگیری مستقر کند.

 


تجهیزات نظامی موجود در کشتی اماراتی روابی

 

هیسان همچنین این اقدام را یک رسوایی پرسروصدا برای سازمان صلیب سرخ اماراتی می‌داند که ادعا کرد این کشتی با دارو و ملزومات پزشکی بارگیری شده بوده است. او می‌افزاید: «بی‌شک این نشان می‌دهد که این سازمان‌ها متمایل به کشورهای متجاوز هستند و به نفع آن‌ها کار می‌کنند».

پیروزی در دریا و خشکی

«المعتصم العماری» از دیگران شهروندان یمن می‌گوید که عملیات توقیف کشتی اماراتی یک پیروزی بزرگ است که به مجموع پیروزهای مجاهدان این کشور در نبردهای زمینی، دریایی و هوایی اضافه می‌شود.

العماری این اقدام را یک گام قدرتمندانه و یک پیروزی راهبردی بزرگ می‌داند که جهان و کشورهای متجاوز را در بهت و حیرت فرود برده است.

یکی دیگر از شهروندان سالخورده یمن در این خصوص به المسیره گفت: «این یک دستاورد بزرگ برای نیروهای ماست! این اقدام، امنیت را در آب‌های منطقه‌ای برقرار کرد. ما بسیار خوشحال شدیم و به این نتیجه رسیدیم که [نیروی دریایی] در کنار نیروی زمینی ارتش و کمیته‌های مردمی قرار دارد؛ نیروهایی که هم‌اکنون در حا ساخت موشک و ضدهوایی هشتند. ما به طرز چشمگیری در دریا دست برتر را داریم».

برچسب:

فرم ارسال نظر

ارسال نظر

نام:
آدرس ایمیل:
پیام:
    
عبارت امنیتی:

نظرات

موردی یافت نشد !
اخبار مرتبط
تصویر موجود نمیباشد
3 کاروان لجستیک ارتش آمریکا در عراق هدف گرفته شد

منابع امنیتی عراق اعلام کردند که طی امروز یکشنبه سه کاروان لجستیک ارتش آمریکا در عراق هدف گرفته شد.

تصویر موجود نمیباشد
رژیم صهیونیستی 7 بار دیگر حریم دریایی لبنان را نقض کرد

رژیم صهیونیستی هفت بار دیگر حریم آب‌های منطقه‌ای لبنان در راس الناقوره در جنوب این کشور را نقض کرد.

تصویر موجود نمیباشد
پشت پرده تصمیم ریاض برای کاهش بودجه نظامی ۲۰۲۲/ مازاد بودجه عربستان چگونه از جیب ملت می‌رود؟ +تصاویر

درحالی که عربستان از سال ۲۰۱۳ همواره با کسری بودجه مواجه بوده و بخش عمده ای از آن صرف هزینه های جنگ یمن شده است، تصمیم یکباره ریاض برای کاهش بودجه نظامی سوال برانگیز است.

تصویر موجود نمیباشد
نیویورک تایمز؛ هشدار آمریکا درباره نتیجه معکوس خرابکاری علیه برنامه هسته‌ای ایران

به گزارش روزنامه آمریکایی، مقام‌های این کشور به رژیم صهیونیستی هشدار داده‌اند که حملات به تأسیسات هسته‌ای ایران «غیرسازنده» و سبب تسریع برنامه هسته‌ای ایران شده است.

تصویر موجود نمیباشد
نگاهی به ساختار نظامی حزب الله و کابوس بزرگی که در انتظار اسرائیل است +تصاویر

توان نظامی حزب الله و به ویژه قدرت موشکی آن از جمله دغدغه های رسانه ها و مراکز مطالعاتی غربی و آمریکایی و به ویژه صهیونیستی بوده که البته هرگز موفق نشدند اطلاعات دقیقی در این زمینه به دست بیاورند.

تصویر موجود نمیباشد
موفقیت ایران در بازآماد «بالگردهای نظامی سیکورسکی استالیون»

یک نشریه آمریکایی نوشت، مهندسان صنایع هوایی ایران با تهیه قطعات و مهندسی معکوس توانسته‌اند بالگردهای آمریکایی خود را بعد از چند سال و با وجود تحریم‌ها در حالت آماده به پرواز حفظ کنند.

تصویر موجود نمیباشد
ارتش روسیه آماده‌ حمله به اوکراین؛ آیا ناتو حاضر به درگیری با خرس بزرگ خواهد بود؟ +تصاویر

چیزی که می‌تواند منجر به عزم جدی پوتین و رهبران روس برای اجرای این طرح شود، انفعال شدید غرب و ناتو در سالهای اخیر در مسائل منطقه‌ای و نیاز حیاتی اروپا به منابع گازی روسیه در آستانه فصل زمستان است.

تصویر موجود نمیباشد
افشای هویت و تصاویر افسر ارشد جاسوسی سایبری رژیم صهیونیستی

خبرگزاری فارس، به اطلاعات و تصاویری دست یافته است که بیانگر هویت و نقش‌آفرینی یک افسر ارشد حوزه جاسوسی سایبری رژیم صهیونیستی علیه جمهوری اسلامی ایران است.

تصویر موجود نمیباشد
پیام صریح فرمانده کل سپاه به دشمنان/ به هیچ کس اجازه دخالت نخواهیم داد

سرلشکر سلامی از شناورها به عنوان زیرساخت سیال قدرت دریایی کشور نام برد و گفت که فناوری های مربوط به کیفیت بخشی شناورهای رزمی در اختیار ما است و شناورها هویت حقیقی تاکتیک ما هستند که حامل پیام های استراتژیک در دریا است.

تصویر موجود نمیباشد
مقام روس: به همکاری نظامی با ایران ادامه می‌دهیم

مدیرکل شرکت سازنده و صادرکننده تسلیحات دولتی روسیه گفت مسکو با رعایت دقیق قوانین بین‌المللی و قوانین هر 2 کشور روسیه و ایران، به همکاری‌های نظامی-فنی با تهران ادامه خواهد داد.

تصویر موجود نمیباشد
شهید طهرانی مقدم و قدرت بازدارندگی ایران پس از انقلاب/ مواجهه موشکی با قدرت‌های جهانی

وقتی در پاسخ به ترور شهید سلیمانی، مطالبه ملی از حاکمیت برای انتقام سخت، داغ می‌شود و بعد از حمله سایبری به سامانه توزیع سوخت شنیده می شود که دشمن ضربه‌ای زده و الان وقت پاسخ ایران است؛ تمام این عزم‌ها متکی بر توان و قدرت و اراده ای است که امروز با دستاوردهای نظامی و دفاعی حاصل شده است.

تصویر موجود نمیباشد
پهپادهای ایران خاری برچشم دشمنان شده است/ اسرائیل بهانه‌ای دست ما بدهد نابود می‌شود

فرمانده هوافضای سپاه پاسداران انقلاب اسلامی با بیان اینکه پهپادهای ایران خاری برچشم دشمنان شده است، ‌گفت: دشمنان سال‌ها در حوزه تحریم تسلیحاتی ایران تلاش کردند ولی به نتیجه نرسیدند.

تصویر موجود نمیباشد
نیروی هوافضای سپاه به شکل شتاب‌داری در حال پیشرفت است/ به صورت بسیار وسیعی در حال گسترش قلمرو قدرت دریایی خود هستیم

فرمانده کل سپاه گفت: نیروی زمینی سپاه با گسترش در امتداد مرزها، برقراری امنیت و ساخت قدرت در عقبه، نمایش باشکوهی از یک نیروی دفاعی در زمین را به تصویر می‌کشد.