کد خبر : ۵۴٨٨١
تاریخ انتشار : ١۴٠٢/٠١/٢٧

نیاز جامعه به گروه‌های مرجع جدید برای انتخابات


گروه‌های مرجع و نخبگان، نقش مهمی در تعالی و انحطاط جامعه دارند. حوزه و دانشگاه به‌عنوان دو نهاد عظیمی که بخش عمده‌ای از نخبگان را در خود جای‌داده‌اند نقش محوری در پیشرفت یا عقب‌گرد جامعه دارند.


نیاز جامعه به گروه‌های مرجع جدید برای انتخابات

به گزارش آوای پویش، محمدکاظم انبارلویی طی یادداشتی در روزنامه رسالت نوشت:

۱- گروه‌های مرجع و نخبگان، نقش مهمی در تعالی و انحطاط جامعه دارند. حوزه و دانشگاه به‌عنوان دو نهاد عظیمی که بخش عمده‌ای از نخبگان را در خود جای‌داده‌اند نقش محوری در پیشرفت یا عقب‌گرد جامعه دارند.

۲- مسئولیت‌پذیری نخبگان ، در قبال تعالی یا انحطاط جامعه فوق‌العاده مهم است که امام (ره) همواره انگشت اشاره به آن داشتند و یک وقتی فرمودند : «مسئولیت بزرگ سعادت ملت را شما و ما باید بیمه کنیم قشر روحانی و قشر دانشگاهی ! سعادت ملت را شما باید بیمه کنید.»

عالمان صالح حوزه و دانشگاه در برابر «دین» و «جامعه» مسئولیت مستقیم دارند. روحانیون ازنظر امام، امین و خادم مردم و ناصح و مشفق اند و پشتوانه استقلال کشور و مسئولیت آن‌ها فقر ستیزی و حمایت از محرومان است.

دانشگاهیان ازنظر امام (ره) مغز متفکر ملت، موجب اعتلای جامعه و ایجاد تحول و تربیت انسان‌ها و اصلاح فرهنگ جامعه هستند.

۳- «انحطاط» به معنای فرو فرستادن چیزی از بالا به پایین، کج‌روی فرد و جامعه است که نتیجه ‌آن سقوط است. انحطاط به معنای عقب‌ماندگی و انحراف از مسیر تعالی است.

«تعالی» نقطه مقابل انحطاط است. تعالی، انسان را در رسیدن به سعادت و کمال مطلوب موفق می‌کند. مرز بین انحطاط و تعالی، صراط مستقیم است.

راهی که انسان وجامعه ذره‌ای از آن منحرف شود به انحطاط و گمراهی سقوط می‌کند.

۴- ایران طی ۲۰۰ ، ۳۰۰ سال گذشته به‌ویژه در دوران قاجار و پهلوی همواره در سراشیبی «انحطاط» حرکت می‌کرده است. درست زمانی که دشمنان اسلام در غرب نقشه تجزیه کشورهای اسلامی را طراحی و عملیاتی می‌کردند.

انقلاب اسلامی به رهبری امام (ره) نقطه پایانی بر این انحطاط روزافزون بود. ما گرفتار حاکمانی بودیم که شب‌ها به می‌خوارگی و هرزگی در حرم‌سراهای خود مشغول بودند و روزها برای حفظ تاج‌وتخت خود به وطن‌فروشی و خاک فروشی می‌پرداختند.آن‌ها غم ملت و فقر مردم را نداشتند فقط به جمع کردن مال‌ومنال و ثروت مشغول بودند.

۵- ما قدر نعمت انقلاب و رهبری الهی آن را باید بدانیم. بیش از چهار دهه است که حکومت دو رهبر الهی را تجربه کرده‌ایم. رهبرانی که تن به ذلت و تسلیم در برابر دشمن ندادند. وجبی از خاک ایران را به دشمن ندادند. دارایی و ثروت آنان حتی از متوسط جامعه پایین‌تر بود و به مال دنیا به‌اندازه همان سجاده‌ای که بر آن نماز می‌گزارند اکتفا کردند.

پیروزی‌های شگرف این چهاردهه اخیر نشان می‌دهد ملت ایران مسیر تعالی را به‌سرعت طی می‌کند. کافی است به این اعتراف دو رسانه رژیم اشغالگر قدس دقت کنیم.

هاآرتص: توازن قوا در منطقه به‌سرعت در حال تغییر است.

تایمز اسرائیل : ایران در حال ساخت خاورمیانه جدید است.

رژیم اشغالگر قدس که در سال ۱۹۶۸ در جنگ ۶ روزه ارتش‌های مصر، سوریه، اردن و لبنان را در هم شکست و سرزمین‌های وسیعی را به اشغال درآورد امروز در محاصره نیروهای مقاومت در درون و بیرون مثل بید می‌لرزد. ایران امروز ضمن حفظ مرزهای کشور، عمق استراتژیک خود را تا پشت مرزها و درون مرزهای رژیم اشغالگر قدس توسعه داده است.

۶- برگردیم به مقوله انحطاط و تعالی ، ببینیم ما در کجای تاریخ اسلام و ایران ایستاده‌ایم. وظیفه و مسئولیت نخبگان و گروه‌های مرجع چیست؟ حرکت به کدامین سو، رسیدن به تعالی را تضمین می‌کند.

مهم‌ترین و بزرگ‌ترین امتیاز انقلاب اسلامی این است که ریشه در قیام انبیا و اولیای الهی در طول تاریخ داشته است. نقطه پرگار دایره قدرت در ایران مردم هستند که فقط به اراده خدا تکیه کرده‌اند. مردم موفق شده‌اند سازه‌ای از حکمرانی را طراحی کنند که با نظام‌های متعارف جهانی متفاوت است.

۷- سلامت انتخابات آینده و امنیت آن بستگی به اخلاق رقابت اضلاع آن دارد . صورت‌مسئله رقابت این انتخابات بستگی به درک آن‌ها از مسائل جامعه در حوزه اقتصاد، سیاست و فرهنگ دارد. اگر اخلاق رقابت رعایت شود و مسائل مبتلا به جامعه به‌درستی ادراک شود شاهد مشارکت وسیع مردم خواهیم بود. میزان مشارکت ربط مستقیم به اقتدار ملی و ناامید شدن دشمن به فشار بیشتر به کشور دارد.

مردم برای انتخاب احسن نیاز به قاب جدیدی از گروه‌های مرجع دارند که حرف برای گفتن، فکر برای حل مشکلات و عزمی برای ساخت ایران قوی داشته باشند.

برچسب:

فرم ارسال نظر

ارسال نظر

نام:
آدرس ایمیل:
پیام:
    
عبارت امنیتی:

نظرات

موردی یافت نشد !
اخبار مرتبط
تصویر موجود نمیباشد
دوران طلایی گسترش ارتباطات شیعیان در زمان امام حسن عسکری(ع)

در هیچ زمانی ارتباط شیعه و گسترش تشکیلاتی شیعه در سرتاسر دنیای اسلام، مثل زمان حضرت جواد و حضرت هادی و حضرت عسکری نبوده است.

تصویر موجود نمیباشد
جزئیات جدید از جلسه دفاع غیرقانونی محکوم امنیتی در دانشگاه تهران

در پی برگزاری جلسه نامتعارف و غیرقانونی دفاع از پایان نامه توسط یک محکوم امنیتی در دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه تهران، دو تن از اساتید حاضر در این جلسه تعلیق شدند.

تصویر موجود نمیباشد
جلسه مشترک قالیباف و رئیسی درباره برنامه هفتم توسعه

یک عضو هیات رئیسه مجلس از برگزاری جلسه هماهنگی بین روسای مجلس و جمهور درباره لایحه برنامه هفتم توسعه خبر داد.

تصویر موجود نمیباشد
دیدار وزرای خارجه ایران و مصر در قاب رسانه‌های عربی

به دنبال دیدار دو جانبه وزرای مصر و ایران در حاشیه اجلاس مجمع عمومی سازمان ملل متحد بسیاری از سایت‌ها، روزنامه‌ها و شبکه‌های اجتماعی عربی اخبار این دیدار را منتشر کردند.

تصویر موجود نمیباشد
[تحلیل تاریخی کوتاه از دوران امامت امام حسن عسکری علیه السلام]

شرایط سیاسی و مذهبی سال‌های آخر امامت امام حسن عسکری(ع) و نخستین دهه‌های پس از شهادت آن امام — همزمان با خلافت معتمد عباسی خلیفه سال های ۲۵۶–۲۷۹ قمری — بسیار پرچالش بود.

تصویر موجود نمیباشد
رهبر انقلاب رحلت آیت‌الله صلواتی را تسلیت گفتند

رهبر معظم انقلاب اسلامی در پیامی رحلت عالم ربانی مرحوم آیت الله آقای حاج شیخ غلامرضا صلواتی رحمه الله علیه را تسلیت گفتند.

تصویر موجود نمیباشد
متهم اصلی پرونده حمله به حرم مطهر شاهچراغ (ع) به اعدام محکوم شد

با گذشت ۴۰ روز از حادثه حمله اخیر به زائران و خادمان حرم مطهر شاهچراغ (ع) و پس از برگزاری سه جلسه رسیدگی در شعبه اول دادگاه انقلاب اسلامی شیراز متهمان این پرونده به اعدام و حبس محکوم شدند.

تصویر موجود نمیباشد
دشمن وحدت و امنیت ملی را هدف قرار داده و باید در مقابلش ایستاد

حضرت آیت الله خامنه‌ای فرمودند: دشمن دو نقطه‌ اساسی را هدف گرفته، یکی وحدت ملّی، یکی امنیت ملّی و باید در مقابل این نقشه دشمن ایستاد.

تصویر موجود نمیباشد
جزییاتی از طرح ترافیک جدید پایتخت و زمان اجرای طرح

مدیر عامل سازمان حمل و نقل و ترافیک شهر تهران جزئیات شیوه نوین مدیریت محدوده طرح ترافیک پایتخت را تشریح کرد و گفت: طول و مدت سفر ملاک عمل محاسبه عوارض ورود به محدوده طرح ترافیک جدید است.

تصویر موجود نمیباشد
نگاهی به آخرین وضعیت نقل و انتقال نیرو توسط ارمنستان و جمهوری آذربایجان

این نمادها شامل حروف ∀، F، Z و Δ هستند؛ بسیار مشابه با فوریه سال ۲۰۲۲ میلادی و زمانی که ارتش روسیه قصد حمله سراسری به خاک اوکراین را داشت.

تصویر موجود نمیباشد
پذیرایی از زائران اربعین با دسترنج کشاورزان مازندرانی

مسؤول موکب فاطمه الزهرا (س) بابل در کربلا با بیان اینکه کار این موکب در اربعین سال جاری با ۳۵۰ خادم آغاز و به پایان رسید، گفت: افتخار ما این بود که با برنج مازندران و دسترنج مردم بابل از زائران پذیرایی کردیم، پخت ۷هزار پرس غذا در یک وعده (شام) در روزهای اوج کار موکب رکورد بود.

تصویر موجود نمیباشد
[تحلیلی از قیام خونین ۱۷ شهریور ۱۳۵۷]

قیام خونین ۱۷ شهریور عاملی موثر در تشدید مبارزات مردمی و تسریع در سقوط رژیم پهلوی به شمار می رود.

تصویر موجود نمیباشد
دروغ بنزینی روزنامه اعتماد بازهم تکرار شد

روزنامه اصلاح‌طلب اعتماد مدعی شد: «در عمل با کم کردن عرضه بنزین به بازار می‌بینیم که صف‌های کیلومتری در جایگاه‌های بنزین ایجاد شده است. این مساله نشان می‌دهد که بنزین هم مانند هر کالای دیگری که با افت عرضه روبه‌رو می‌شود رشد قیمتی پیدا می‌کند و برای این محصول هم همین اتفاق در حال رخ دادن است.»