کد خبر : ۵۶٩۶٧
تاریخ انتشار : ١۴٠٢/٠۵/٢٩

(هشتم صفر سالروز وفات سلمان فارسی)


سلمان فارسی، از مخالفان جریان سقیفه بود. مقداد و سلمان و ابوذر و عُبادة بن صامت و ابوهیثم التیهان و حُذَیفه و عَمّار پس از این که از واقعه سقیفه خبردار شدند، در شب دور هم جمع شدند تا مجددا امر خلافت را در شورایی متشکل از مهاجرین بررسی کنند.


(هشتم صفر سالروز وفات سلمان فارسی)
(هشتم صفر سالروز وفات سلمان فارسی)
 
سلمان یا همان روزبه قبل از اسلام، در سال اول هجرت و در ماه جمادی الأول مسلمان شد. او شنیده بود که پیامبری ظهور خواهد کرد که صدقه نمی‌ پذیرد اما هدیه را قبول می کند و بین دو کِتفش مُهر نبوّت حک شده، از این رو هنگامی که در قُباء با پیامبر اکرم (ص) برخورد کرد، خرمایی به رسم صدقه به آن حضرت داد. پیامبر (ص) از آن خرما به یاران داد و  خودش نخورد. سلمان این جریان را یکی از آن نشانه‌های سه گانه نبوت به حساب آورد. بار دیگر در مدینه، پیامبر (ص) را دید، خرمایی به عنوان هدیه به آن حضرت داد و ملاحظه کرد که این بار حضرت از آن خرما خورد. برای بار سوم، حضرت را در تشییع جنازه یکی از اصحاب رسول خدا(ص) دید، به ایشان سلام کرد و حضرت به عقب برگشتند. پیامبر (ص) لباس‌ خود را طوری کنار زد که سلمان مُهر نبوت را در بین دو کتف ایشان دید. در این وقت سلمان خود را به دامان پیامبر(ص) انداخت و بدن‌ حضرت را بوسه باران کرد و اسلام آورد.
در این حال سلمان برده بود و پس از مسلمان شدن از صاحبش خریداری و آزاد شد، بهای آزادی او، کاشت ۳۰۰ یا ۴۰۰ درخت خرما و پرداخت ۲۸۰ مثقال طلا بود که از سوی رسول خدا(ص) و با کمک صحابه پرداخت شد. خود سلمان به این نکته اشاره دارد که رسول خدا او را آزاد کرده و نامش را سلمان نهاد.
 مضامین روایی شیعه، برقراری پیمان برادری بین سلمان و ابوذر را تأیید می‌کند.
سلمان، از مخالفان جریان سقیفه بود. مقداد و سلمان و ابوذر و عُبادة بن صامت و ابوهیثم التیهان و حُذَیفه و عَمّار پس از این که از واقعه سقیفه خبردار شدند، در شب دور هم جمع شدند تا مجددا امر خلافت را در شورایی متشکل از مهاجرین بررسی کنند، سلمان و اُبَیّ بن کَعب احتجاجات فراوانی در مخالفت با این واقعه داشتند. معروف است که او در سرزنش بیعت برخی از صحابه با ابوبکر گفت «کردید و نکردید». معنی این جمله این است که خلیفه‌ای را انتخاب کردید اما فرمان رسول خدا(ص) را اجرا نکردید. او در آن روز می‌گفت: مرد سالمندی را برگزیدید و خاندان پیغمبر(ص)خود را رها کردید، اگر خلافت را در خاندان پیامبر(ص) می‌گذاشتید حتی دو نفر باهم اختلاف پیدا نمی‌کردید و از میوه این درخت هرچه گواراتر و زیادتر سود می‌بردید.
سلمان فارسی، در زمان خلافت عمربن خطاب از جانب خلیفه استاندار مدائن شد. سلمان برای قبول این کار از امیرالمومنین (ع) اجازه گرفت و سپس آن را قبول کرد و تا لحظه مرگ والی آن شهر بود. حقوق سلمان از بیت المال در سِمَت استانداری مدائن، پنج هزار درهم بود که آن را صدقه می‌داده و با زنبیل بافی از دسترنج خود زندگیش را می گذراند.
"سلمان فارسی سرانجام در سال ۳۵ هجرى قمرى در آخر خلافت عثمان بن عُفّان و به قولى روز هشتم ماه صفر سال ۳۶ هجرى قمرى، در مدائن وفات یافت.
 برخی می گویند وى در اوائل خلافت حضرت علی علیه السلام پس از قریب به پنجاه روز از خلافت آن حضرت، در مدائن وفات یافت.
پیامبر صلی الله علیه وآله فرمود: سینه سلمان پر از علم است. پیامبر مکرر، هوش سرشار، و علم او را می‌‌ستود، همچنان که خوى و دین وى را نیز مورد ستایش قرار می‌‌داد. روز خندق، انصار می‌‌گفتند: سلمان از ماست. مهاجران می‌‌گفتند: نه، سلمان از ماست، پیامبر آنان را صدا زد و فرمود: سلمان از ما اهل بیت است! راستى او به این شرافت سزاوار بود.
على بن ابی‌طالب علیه السلام او را لقب لقمان حکیم داده بود. بعد از مرگش از حضرت على درباره او سؤال کردند فرمود: او مردى بود از ما و دوستدار ما اهل بیت، شما چگونه می‌‌توانید مردى مثل لقمان حکیم پیدا کنید؟ او مراتب علم را دارا بود و کتب پیامبران گذشته را خوانده بود، راستى او دریاى علم و دانش بود.
آنچه مشهور است؛ حضرت على علیه‌السلام هنگام وفات سلمان در مدینه ساکن بوده و هنوز به کوفه مهاجرت نکرده بودند. در روایتی از اَصبغ بن نُباته آمده است که پس از وفات سلمان، امام علی علیه السلام با طَیُّ الارض از مدینه به مدائن آمد و او را غسل و کفن کرد و بر جنازه اش نماز خواند و در همانجا دفن نمود.
برچسب:

فرم ارسال نظر

ارسال نظر

نام:
آدرس ایمیل:
پیام:
    
عبارت امنیتی:

نظرات

موردی یافت نشد !
اخبار مرتبط
تصویر موجود نمیباشد
تجلیل از محمدرضا طاهری و ۲۶ نوحه‌سرای دیگر در اختتامیه کنگره نوحه

مراسم اختتامیه نخستین کنگره ملی نوحه و نغمه‌های عاشورایی عصر امروز با حضور حجت‌الاسلام محمد قمی، رئیس سازمان تبلیغات اسلامی در برج میلاد برگزار شد. در این برنامه 27 نوحه‌سرای برگزیده کشور تقدیر شدند.

تصویر موجود نمیباشد
روایت سخنگوی وزارت دفاع از موشک‌های اسرائیل‌زن ایران

سخنگوی وزارت دفاع با بیان اینکه موشک حاج‌قاسم موشک اسرائیل‌زن است گفت: ما اعلام کرده‌ایم اجازه تغییر مرزها در منطقه را نخواهیم داد، در برخی از نقاط مرزی ما چند بار خواستند مرزها را تغییر دهند اما جرات نکردند و باز هم جرات نخواهند کرد.

تصویر موجود نمیباشد
«لیلة المبیت» شبی که خدا به واسطه علی(ع) بر ملائکه 7 آسمان مباهات کرد

لیلةُ المَبیت، شبی که امام علی(ع) برای حفظ جان پیامبر(ص) در بستر ایشان خوابید. مشرکان قصد داشتند در این شب، به خانه پیامبر حمله کنند و او را به قتل برسانند. امام علی(ع) در بستر ایشان خوابید و رسول خدا توانست به سمت یثرب هجرت کند.

تصویر موجود نمیباشد
[در باره بشارت پایان صفر؟!!]

«خرافات» چهره‌ی دین و آموزه‌های انسان‌ساز آن را مخدوش کرده، مردمان را از فیض هدایت به برکت آن، محروم می‌سازد.

تصویر موجود نمیباشد
آمار حضور ایرانی‌ها در اربعین امسال به چهار میلیون و ۵۰ هزار نفر رسید

ستاد اربعین اعلام کرد حضور زائرین ایرانی در حماسه عظیم و جهانی اربعین حسینی (ع) امسال به رقم بی‌سابقه چهار میلیون و ۵۰ هزار نفر رسید که نسبت به سال گذشته بیش از ۱۸ درصد افزایش داشته است.

تصویر موجود نمیباشد
[تحلیلی از قیام خونین ۱۷ شهریور ۱۳۵۷]

قیام خونین ۱۷ شهریور عاملی موثر در تشدید مبارزات مردمی و تسریع در سقوط رژیم پهلوی به شمار می رود.

تصویر موجود نمیباشد
راهپیمایی اربعین، فرصت تأمل و تفکر در هدف و مجاهدت سیدالشهداست

رهبر انقلاب در پاسخ به نامه جمعی از دانش‌آموزان تاکید کردند: راهپیمایی مقدس اربعین، فرصت تأمل و تفکر در هدف و مجاهدت سیدالشهداء علیه‌السلام است

تصویر موجود نمیباشد
در جلسات ستاد انتخاباتی حسن روحانی چه می‌گذرد؟

بازگشت دوباره کانال‌های تلگرامی قارچی به صحنه سیاسی کشور برای بازتولید زمستان داغ در پیش از انتخابات حکایتی عجیب دارد!

تصویر موجود نمیباشد
مرزهای۶گانه به وقت اربعین

۱۱ روز مانده به همایش بین‌المللی اربعین حسینی مرزهای شش‌گانه شاهد خیل عظیم زائران حسینی بوده و گرمای بالای ۵۰ درجه هوا در مرز مهران حرکت عاشقان اهل بیت را متوقف نکرده است.

تصویر موجود نمیباشد
✳️[رئیس وفاق المدارس شیعه پاکستان:]

♦️هیچ شیعه‌ای در داعش، القاعده و طالبان حضور ندارد.

تصویر موجود نمیباشد
به مناسبت پنجم سفر سالروز شهادت حضرت رقیه(س)

متن سخنرانى آیت الله میرزا جواد تبریزی (ره) در حرم حضرت رقیه علیها السلام در سال ۱۳۸۱ شمسی:

تصویر موجود نمیباشد
حکم انفصال از خدمت رئیس سازمان سنجش به دلیل ایستادگی در مقابل متقلبین کنکور

رئیس سازمان سنجش آموزش کشور به دلیل عدم اجرای حکم بازگشت موقت به تحصیل تعدادی از داوطلبان شبهه دار کنکور حکم انفصال از خدمت گرفت.

تصویر موجود نمیباشد
ماجرای ادای احترام دانشجویان ترکیه‌ای به «شهید حججی» چه بود؟

دکتر عمادی پزشکی است که طی اقدامی علمی فرهنگی، حقانیت شهدا و جانبازان شیمیایی و همچنین شهدای مدافع حرم را در دانشگاه ترکیه به رخ جهانیان کشیده است.