کد خبر : ۵٧٩٨٧
تاریخ انتشار : ١۴٠٢/٠۶/٢٢

حتی یک ساعت فرصت دادن به تروریست‌ها به ضرر امنیت عراق، ایران،‌ منطقه و اقلیم کردستان است


وزیر امور خارجه در نشست خبری مشترک با همتای عراقی تصریح کرد: حتی یک ساعت فرصت دادن به تروریست‌ها به ضرر امنیت عراق، ایران،‌ منطقه و اقلیم کردستان عراق است.


حتی یک ساعت فرصت دادن به تروریست‌ها به ضرر امنیت عراق، ایران،‌ منطقه و اقلیم کردستان است

به گزارش خبرنگار خبرگزاری آوای پویش، حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران که امروز (چهارشنبه) ۲۲ شهریور ماه در تهران میزبان فؤاد حسین وزیر امور خارجه عراق بود، پس از دیدار و رایزنی با همتای عراقی در نشست خبری مشترک حضور یافت و به تشریح رایزنی‌های انجام شده پرداخت.

وی در ابتدا ضمن خیرمقدم به همتای عراقی برای حضور در تهران به پیوندها و مشترکات دو کشور اشاره کرد و گفت: عراق در منظومه سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران جایگاه بسیار ممتازی دارد. این جایگاه برآمده از پیوندهای فرهنگی، اجتماعی، دینی، مذهبی و جغرافیایی و حتی فراتر از آن خویشاوندی بین دو کشور است.

امیرعبداللهیان ادامه داد: این سطح از پیوندها دو کشور و ملت را جدایی ناپذیر کرده و امروز خرسندیم که می‌توانیم با صدای بلند اعلام کنیم ایران و عراق به عنوان دو همسایه مهم در منطقه غرب آسیا از عالی‌ترین مناسبات دوجانبه، همکاری‌های منطقه‌ای و بین‌المللی برخوردار هستند.

رئیس دستگاه دیپلماسی خاطرنشان کرد: متعاقب برگزاری کمیسیون مشترک همکاری‌های اقتصادی دو کشور که در اواخر سال گذشته برگزار شد، شاهد پیشرفت‌های قابل توجهی در همه ابعاد مناسبات ایران و عراق هستیم که آخرین مورد آن شروع پروژه راه‌آهن شلمچه و بصره با هدف افزایش ظرفیت تبادل کالا بین دو کشور و همچنین به موضوع گردشگری بین ایران و عراق است که این پروژه با حضور نخست‌وزیر عراق و معاون اول رئیس جمهور جمهوری اسلامی ایران در روزهای گذشته کلید زده شد.

وی افزود: امیدواریم در آینده کوتاه مدت شاهد ارتباط ریلی مستقیم بین ایران و عراق باشیم.

این دیپلمات عالیرتبه ایرانی گفت: امروز علاوه بر گفت‌وگو درباره مناسبات دوجانبه، موضوعات منطقه‌ای و بین‌المللی، درباره اجرای کامل موافقتنامه امنیتی بین دو کشور گفت‌وگوهای مهمی را داشتیم. تجربه خوبی نشان داده است که جمهوری اسلامی ایران نسبت به تامین امنیت ملی کشور جدی است.

امیرعبداللهیان بیان کرد: خرسندیم که مقامات عالیرتبه دولت عراق و آقای فؤاد حسین هم امروز اطلاعات بسیار خوبی را در خصوص خارج کردن گروه‌های تروریستی از مناطق نزدیک به مرزهای جمهوری اسلامی ایران و انتقال آنها به عمق خاک عراق در منطقه اقلیم کردستان عراق و تلاش برای خلع سلاح کردن آنها و اجرای کامل بندهای موافقتنامه امنیتی بین دو کشور انجام داده و مراحل بعدی آن طی روزهای آینده در چارچوب موافقتنامه امنیتی به صورت کامل اجرا خواهد شد.

وی تصریح کرد: معتقدیم تروریسم خوب و بد نمی‌شناسد و در این چارچوب از اینکه عراق به اجرای موافقتنامه امنیتی اقدام کرده خرسندیم، ولی تأکید می‌کنیم که حتی یک ساعت فرصت دادن به تروریست‌ها به ضرر امنیت عراق، ایران،‌ منطقه و حتی امنیت اقلیم کردستان عراق است.

وزیر خارجه گفت: معتقدیم این لکه سیاه تروریستی باید هر چه سریع‌تر و در چارچوب توافق موجود از صفحه سفید و پرافتخار روابط کنونی ایران و عراق زدوده شود.

رئیس دستگاه دیپلماسی همچنین از میزبانی دولت و ملت عراق از زوار اربعین حسینی قدردانی کرد و افزود: مایلم تشکر ویژه‌ای از مردم عراق به خاطر میزبانی عالی آنها در مراسم اربعین از زوار دیگر کشورها و به ویژه ایران داشته باشم. همچنین از مقامات کشور دوست و برادر عراق و همه مقامات ملی و محلی عراق از اقلیم کردستان عراق تا سایر نقاط مرزی عراق به خاطر میزبانی زوار اربعین تشکر می‌کنم.

به گزارش فارس، وی همچنین از مقامات عالیرتبه عراق از جمله همتای خود به خاطر مواضع مستحکم و به موقع و اقدامات موثر این کشور در مقابله با پدیده اسلام هراسی و هتک حرمت قرآن کریم و کتب آسمانی تشکر ویژه کرد و افزود: این اقدام عراق و همراهی عراق و ایران و عربستان برای جرم انگاری اهانت به کتب آسمانی و قرآن کریم، قابل تحسین است و از مقامات عالیرتبه عراق و وزیر خارجه عراق صمیمانه تشکر می‌کنیم.

* روابط نمونه ایران و عراق

وی در پاسخ به سؤالی درباره رایزنی‌هایش با فؤاد حسین بیان کرد: در همه زمینه‌های اقتصادی، تجاری، گردشگری و علم و فناوری و صنعتی همکاری‌های بسیار نیرومندی بین ایران و عراق جریان دارد و امروز می‌توانیم از روابط نمونه ایران و عراق در منطقه سخن به میان بیاوریم. در خصوص برخی موضوعات منطقه‌ای مورد علاقه و مسائل بین‌المللی بحث و تبادل نظر داشتیم.

وی گفت: همواره مقامات عالیرتبه عراق و فؤاد حسین نقش مهمی و سازنده‌ای را در موضوع کمک به گفت‌وگوها برای لغو تحریم‌های ایران که به صورت یکجانبه و غیرقانونی از سوی آمریکا اعمال می‌شود،‌ را ایفا می‌کنند. از تلاش‌های دولت عراق در این خصوص سپاسگزاری می‌کنیم. 

* اخبار خوبی را از آقای فؤاد حسین شنیدیم

وزیر خارجه بیان کرد: بخشی از گفت‌وگوهای ما به اجرای دقیق توافقنامه امنیتی اختصاص یافت و در این باره اخبار مثبت و خوبی را از آقای فؤاد حسین شنیدیم و امیدواریم آنچه شنیدیم در روزهای آینده در روی زمین رخ دهد و نسبت به کلام وزیر خارجه عراق نسبت به اجرای موافقتنامه امنیتی همچون سایر موافقتنامه‌های موجود کاطمینان داریم.

امیرعبداللهیان درباره برگزاری اربعین حسینی گفت: ما بار دیگر از حسن مهمان نوازی خواهران و برادران عراقی تشکر می‌کنیم.

* تأکید بر تسریع در لایروبی اروندرود

وی همچنین افزود: در خصوص همکاری در خصوص آب، قرارداد ۱۹۷۵ الجزایر همه جزییات مربوط به رودخانه‌های مرزی دو کشور و اروندرود و شط العرب را در بردارد و در مسأله اروندرود به هماهنگی‌های مشترک برای تسریع در لایروبی اروندرود و از سرگیری کشتیرانی که به نفع استان‌های مجاور و دو کشور است، ادامه می‌دهیم.

امیرعبداللهیان تصریح کرد: اتفاق نظر داریم که لایروبی اروندرود باید هر چه سریع‌تر انجام شود. ما درباره مباحث محیط زیست، مشکل مشترکی به نام گرد و غبار در ایران و عراق را شاهدیم.

وزیر خارجه بیان کرد: در هفته جاری نشست بین‌المللی مقابله با گرد و غبار را در ایران برگزار کردیم و عراق حضور  فعالی داشت و با عراق همکاری‌های نیرومندی را در راستای مقابله با گرد و غبار انجام دادیم و نسبت به آن اهتمام لازم را داریم.

برچسب:

فرم ارسال نظر

ارسال نظر

نام:
آدرس ایمیل:
پیام:
    
عبارت امنیتی:

نظرات

موردی یافت نشد !
اخبار مرتبط
تصویر موجود نمیباشد
اصلاح ساختار شورای امنیت و رمزگشایی از اظهارات جو بایدن

درگیری ها و جنگ های متعدد در گوشه و کنار جهان در دهه های گذشته بیانگر این است که ساختار فعلی شورای امنیت سازمان ملل چندان کار آمد نیست.

تصویر موجود نمیباشد
رئیسی در دیدار با گوترش: آماده مشارکت برای گسترش صلح و امنیت جهانی هستیم

رئیسی: ایران آماده گسترش روابط با کشورهای همسایه است

تصویر موجود نمیباشد
اجرای توافق تبادل زندانیان میان ایران و آمریکا پس از پذیرش شروط تهران

ظهر امروز (دوشنبه) بر اساس توافق غیرمستقیم انجام‌شده بین ایران و آمریکا و همزمان با آزادسازی داریی‌های بلوکه‌شده ایران در کره جنوبی و واریز معادل پنج میلیارد و ۵۷۳ میلیون و ۴۹۲ هزار یورو به ۶ حساب متعلق به بانک‌های ایران در ۲ بانک قطری، تبادل زندانیان بین ایران و آمریکا نیز انجام شد.

تصویر موجود نمیباشد
ملت ایران در مبارزه با تبعیض و فساد حرف برای گفتن دارد

رئیس‌جمهور گفت: ملت بزرگ ایران در حق‌خواهی، عدالت‌خواهی، مبارزه با تبعیض و بی‌عدالتی و فساد حرف برای گفتن دارد. امیدوارم به عنوان نماینده ملت بزرگ ایران آنچه‌ را که اقتضای این نمایندگی است، بیان کنم.

تصویر موجود نمیباشد
امیدواریم توافق امروز ایران و آمریکا منجر به «تفاهمات بیشتر» شود

نخست‌وزیر قطر ضمن تقدیر و تشکر از شرکای این کشور و طرف های کمک‌کننده به موفقیت توافق ایران و آمریکا درباره آزادسازی زندانیان، ابراز امیدواری کرد که توافق حاصله امروز بتواند به «تفاهمات بیشتر» منجر شود.

تصویر موجود نمیباشد
رئیس‌جمهور امشب عازم نیویورک می‌‌شود

دکتر سید ابراهیم رئیسی برای شرکت در مجمع عمومی سازمان ملل متحد امشب عازم نیویورک خواهد شد.

تصویر موجود نمیباشد
ایده‌های سلطان عمان درباره مذاکرات را در نشست‌های دیپلماتیک بررسی کردیم

وزیر امور خارجه کشورمان اخیرا در چارچوب تقویت روابط با سوریه و لبنان سفری به این دو کشور داشت؛ به ویژه در زمینه پیگیری توافقنامه‌های امضا شده میان ایران و سوریه در خلال سفر سید «ابراهیم رئیسی» رئیس جمهور کشورمان به دمشق در سال جاری.

تصویر موجود نمیباشد
ترس اینترنشنال از پایان تاریخ مصرفش

وقایع ایران اینترنشنال نشان از احتضار این شبکه دارد؛ اگر شوکی به آن وارد نشود، بعید است بتواند خود را احیا کند. این ظن می‌رود که کارفرمایان به دنبال شبکه‌ای نو هستند تا آن را در قالبی جدید ری‌برندینگ کنند.

تصویر موجود نمیباشد
اسامی مسئولان و فعالان انجمن‌های پوششی منافقین در کانادا

اسناد بدست آمده از منافقین نشان می‌دهد که این گروهک شبکه بزرگی را در کشور کانادا از سالهای گذشته راه‌اندازی کرده و این شبکه‌ها در راستای اهداف غیرقانونی و جنایتکارانه منافقین به راحتی در حال فعالیت هستند.

تصویر موجود نمیباشد
زوایای پنهان نشست صهیونیست‌ها با ضد انقلاب

دیدار اخیر وزیر اطلاعات رژیم صهیونیستی با خبرنگاران ضد انقلاب، گرچه مصداق عینی واکنش اجباری به استیصال آنها در قبال ایران محسوب می‌شود، اما حکایت از فعال شدن همه سازوکارها برای حمله سنگین رسانه‌ای به منظور ایجاد بی‌ثباتی و آشوب در سال‌گرد اغتشاشات سال گذشته دارد.

تصویر موجود نمیباشد
اتهام‌زنی آمریکا به ایران با استناد به اطلاعات جعلی

در حالیکه مقام های آمریکایی به شدت مشغول نشر خبر جعلی پرواز هواپیمای ترابری ایرانی به شبه جزیره کریمه و کمک به روسیه بوده‌اند، شرکت سوئدی "فلایت رادار ۲۴" اعلام کرد که اطلاعات پروازی جعلی بوده است.

تصویر موجود نمیباشد
عراق در پیگیری حقوقی ترور حاج قاسم و ابومهدی المهندس بسیار جدی است

نخست وزیر عراق در دیدار اهالی رسانه‌های ایرانی در پاسخ به سوال تسنیم در خصوص پیگیری ترور شهیدان حاج قاسم سلیمانی و ابومهدی المهندس گفت: در ماجرای هدف قراردادن فرماندهان، یک تعدّی واضح و هتک حاکمیت عراق صورت گرفته و ما در پیگیری این مساله جدی هستیم.

تصویر موجود نمیباشد
دیدار رهبران جهاد و حماس با دبیرکل حزب الله

«زیاد النخاله» دبیرکل جنبش جهاد اسلامی فلسطین و «صالح العاروری» رئیس دفتر سیاسی جنبش مقاومت فلسطین (حماس) با سید حسن نصرالله دبیر کل حزب الله لبنان در بیروت دیدار کردند.