اخبار ویژه
 • پیشنهاد سردبیر
 • آرامش جمعه ها در منطقه گردشگری باغستان
  رسول فلاح پور، دبیر تحریریه جام جم البرز
  آرامش جمعه ها در منطقه گردشگری باغستان
  اربعین مقدمه ای بر جهانی شدن
  علی ارجمند عین الدین
  اربعین مقدمه ای بر جهانی شدن
  مطالب مرتبط
 • معاون وزیر ورئیس سازمان تات:

  آغاز حركت ملی در راستای تحقق سند ملی دانش بنیان امنیت غذایی

  رئیس سازمان تات در مراسم تجلیل از برگزیدگان بخش کشاورزی و منابع طبیعی، پژوهش و فناوری؛ رو نمایی از سند ملی دانش بنیان امنیت غذایی در کشور را پس از گذشت ۴۴ سال از پیروزی انقلاب اسلامی یکی از کم نظیر ترین اسناد ملی کشور دانست و گفت: با رونمایی ازسند ملی دانش بنیان امنیت غذایی، حرکت ملی در تحقق اهداف این سند آغاز شد.

  1402/9/21

  به گزارش جام جم البرز؛ معاون وزیر جهاد کشاورزی با اشاره به فرمایش مقام معظم رهبری با تاکید بر مسأله امنیت غذایی به عنوان مسأله درجه یک کشور گفت: فرمایش ایشان ظرف یک سال تبدیل به سند ملی دانش بنیان امنیت غذایی شد و محققان سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی در موسسات و مراکز تحقیقاتی تابعه باید در تحقق این سند استوارگام بردارند.

  وی با اشاره به نیاز کشور به تولید غذایی به میزان ۱۸۰ میلیون تن در افق ۱۴۳۰ گفت: در سند امنیت غذایی پیش بینی شده است با احتساب تولیدات گلخانه ای تا سال ۱۴۱۱ حدود ۱۶۰ میلیون تن غذا در کشورتولید شود.

  وی در همین حال تولید ۱۲۵ میلیون تن غذا و دستیابی به حدود ۸۰ درصد ضریب خوداتکایی را حاصل فعالیت‌های بخش تحقیقات و تلاش تولیدکنندگان در اجرای یافته‌های این بخش در عرصه‌های کشاورزی دانست.

  معاون وزیر جهاد کشاورزی با اشاره به اینکه سند ملی امنیت غذایی به منظور آغاز حرکت ملی برای ایجاد همگرایی در حوزه امنیت غذایی تصویب شده است، گفت: ۲۲۱ اقدام ملی در سند امنیت غذایی با ۴ رکن اصلی در حوزه  ثبات و پایداری، دسترسی (بعد اقتصادی با خانوار)، فراهمی (بعد کشاورزی یا ملی ) و مصرف سلامت است.

  وی تشکیل شورای ملی الگوی تولید، ذیل معاونت اول ریاست جمهوری و ستاد راهبری تولید دانش بنیان شدن بخش کشاورزی در وزارت جهاد کشاورزی را دو پیشنهاد در راستای تحقق اهداف سند ملی دانش بنیان امنیت غذایی دانست.

  وی با اشاره به اینکه دانش بنیان شدن بخش کشاورزی و ارتقا بهره وری دو مطالبه ای است که وزارت جهاد کشاورزی از ساز مان تات دارد، گفت: بهره وری میوه دانش بنیان شدن بخش کشاورزی است و سازمان تات با حفظ منابع پایه آب، خاک و ذخایر ژنتیکی در راستای دانش بنیان بخش کشاورزی گام بر خواهد داشت.

  رییس سازمان تات هم ترازی بخش کشاورزی را از اولویت های سازمان تات دانست و گفت : هم ترازی الگوی تولید با اجرا، آموزش و ترویج، پژوهش،فناوری بهره بردار، هم ترازی الگوی تولید با ظرفیت اکولوژیک، اهداف حاکمیت سند امنیت غذایی ، تعیین نقشه راه و هم ترازی الگوی تولید با پشتیبانی علمی و فنی بخش کشاورزی از مهمترین اقدامات در راستای تحقق این اولویت است.

  وی پایه و اساس الگوی کشت را بهره وری و مطلوبیت سازی در بخش کشاورزی دانست و گفت : مهمترین رویداد های دو سال گذشته در بخش کشاورزی، برنامه ارتقا بهره وری الگوی تولید محصولات کشاورزی است.

  خیام نکویی افزود : با استفاده از دستورالعمل های کلان محور به زراعی ، آبیاری و بذور خالص و گواهی شده در بخش کشاورزی قابلیت افزایش ۱۰ تا ۳۰ در صدی عملکرد را در این بخش خواهیم داشت.

  وی ادامه داد: هم ترازی الگوی تولید با ارتقا مرتبه اعضای علمی ، توجه به فعالیت های ترویجی و عرصه محوردر قالب فرصت های مطالعاتی در صنعت، اصلاح امتیاز بندهای وتویی، توجه به دستاوردهای پژوهشی اثر بخش، آموزش بهره برداران ، کارکنان و کشاورزان آینده ، فعالیت های دانش بنیان با مشارکت بخش خصوصی و توجه به زنجیره کامل علم تا ثروت (طرح توسعه ای ) محقق خواهد شد.

  خیام نکویی مظهر مردمی بودن دولت سیزدهم در بخش کشاورزی را در ایجاد مزارع نوآور دانست و گفت: کشاورزان نوآوردانش، تجارب و مهارت های خود را به ۲۵ کشاورز پیرامونی منتقل خواهند کرد.

  وی با اشاره به اینکه میانگین سن کشاورزان به 54 سال افزایش یافته است، گفت: برای آموزش و تربیت نیروی مورد نیاز در بخش کشاورزی مدارسی ایجاد شده است تا خروجی مناسبی برای بخش کشاورزی کشور داشته باشند.

  برچسب ها

  سازمان تات

  وزارت جهاد کشاورزی

  سند ملی دانش بنیان

  خیام نکویی

  ارسال پیام

  نام و نام خانوادگی

  پست الکترونیک

  توضیحات

  جام جم البرز

  تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به جام جم البرز است و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است.

  طراحی و تولید "شرکت برنامه نویسی آتـــــرین "