اخبار ویژه
 • پیشنهاد سردبیر
 • آرامش جمعه ها در منطقه گردشگری باغستان
  رسول فلاح پور، دبیر تحریریه جام جم البرز
  آرامش جمعه ها در منطقه گردشگری باغستان
  اربعین مقدمه ای بر جهانی شدن
  علی ارجمند عین الدین
  اربعین مقدمه ای بر جهانی شدن
  مطالب مرتبط
 • در گفتگو با مدیرعامل شرکتهای شکوه سان،صنعت جوان و الیاف سازان دیبای البرز واکاوی شد:

  کیفیت برتر و خلاقیت در محصولات سه کارخانه تحت مدیریت مهندس محمد مسجدی

  مهندس محمد مسجدی، کارآفرینی مبتکر و تولید کننده ای توانمند و خوش فکر است که مدیریت مجموعه سه گانه متشکل از شرکت های شکوه سان صنعت جوان و الیاف سازان دیبای البرز را بر عهده دارد. در این شرکت ها ورق پلی اتیلن ترفتالات و الیاف پلی استر و دیگر محصولات مرتبط تولید می گردد که برای تهیه ظروف شفاف و بسته بندی مواد غذایی و تولید مواد اولیه، تولید نخ، فرش ماشینی و... کاربرد دارد. برخی از مهم ترین شاخص های قابل توجه این مجموعه را می توان بهره گیری از تکنولوژی روز، قابلیت بازیافت محصولات، قیمت تمام شده کمتر محصول و از همه مهم تر، نوآوری و ابتکار در تولید انحصاری (ظروف یکبار مصرف خاصی که دمای تا 220 درجه را تحمل می کنند) می باشد که قرار است در سال آینده به تولید انبوه برسد. این مهم موجب شد که ضمن اعزام خبرنگار و تصویربردار جام جم البرز با این مدیرکارآفرین (بالغ بر150 پرسنل) مصاحبه نماییم:

  1402/10/20

  لطفا درباره رزومه کاری خود اجمالا توضیح دهید.

  ما در سه مجموعه تحت نظر خود، مواد اولیه کارخانه های ظروف یکبار مصرف شفاف را تولید می کنیم. دو شرکت از مجموعه های سه گانه ما مربوط به تولید ورق پلی اتیلن ترفتالات است که برای بسته بندی مواد غذایی و ظروف شفاف به کار می رود. در یکی دیگر از مجموعه های ما الیاف پلی استر تولید می شود که کاربردهای مختلفی در تولید فرش ماشینی و نخ و مواد داخلی متکا، لحاف، لایی و انواع محصولات دیگر دارد.

  درباره تاریخچه تأسیس این مجموعه های بزرگ بگویید.

  شرکت شکوه سان، اولین مجموعه ما در سال ۱۳۸۶ به ثبت رسید. از سال ۱۳۹۰ با به روز ترین تکنولوژی دنیا شروع به کار کردیم که تاکنون تولیدات خود را با بهترین کیفیت ارائه می کنیم. مجموعه بعدی ما الیاف سازان دیبای البرز، در سال ۱۳۹۲ تاسیس شد و مجموعه سوم در سال ۱۴۰۱ به بهره برداری رسید.

  با توجه به توضیحاتی که ارائه دادید، تولیدات مجموعه های تحت مدیریت جنابعالی از چه ویژگی های خاص و منحصر به فردی برخوردارند؟

  قیمت تمام شده محصولات ما به علت استفاده از تکنولوژی روز و همچنین قابلیت بازیافت، بسیار کمتر از دیگر تولیدکنندگان است. یکی از نوآوری های ما تولید ظروف سی پت است. این ظروف یکبار مصرف، تا دمای ۲۲۰ درجه، تحمل دمایی دارند و در کترینگ ها و غذاهای نیمه پخت استفاده می شود.

  تولید انبوه این محصول تا کنون در کشورهای آسیایی محقق نشده است، ولی ما با کمک همکاران توانمند و سختکوشمان توانسته ایم به فناوری تولید آن دست بیابیم. ما تولید آزمایشی این محصول ارزشمند را انجام داده ایم و به زودی، طی ماه های آینده و پس از هماهنگی های لازم، در یکی از واحدهای تولیدی خود، زنجیره تولید آن را راه اندازی می کنیم.

  مشتریان و بازار هدف تولیدات شما چه کسانی هستند؟ آیا برنامه های خاصی برای تشویق آنها دارید؟

  چون مواد اولیه ما مستقیما از پتروشیمی تهیه می شود و تولید کننده مواد اولیه شرکت ها هستیم، بیشتر افرادی که دستگاه های فرم دهی حرارتی (ترموفورمینگ) دارند، مشتریان ما هستند. ضمنا ما یک گروه با مشتریان خود تشکیل داده ایم و در سود و زیان با هم شریک هستیم و می توانیم در این بازار، کار رقابتی انجام دهیم.

  آیا توصیه خاصی برای جوانان علاقه مند، پرشور و آینده نگر کشور عزیزمان درباره کارآفرینی و نکات فنی این حرفه و تخصص جالب دارید؟

  برای راه اندازی چرخه تولید و کارآفرینی، مهم تر از سرمایه، به پشتکار و جرأت مندی نیازمند است. درست است که متأسفانه امروزه در جامعه ما همه چیز به ضرر تولید است و کارآفرینی، نوعی خطر محسوب می شود، اما افکار دقیق و عالمانه و عمیق جوانان این مرز و بوم مثل گذشته نیست که فقط به دنبال کار موقت و ضعیف و کوتاه مدت باشند، بلکه می توان با پشتکار و پشتوانه علمی و فکری قوی، طرح ها و برنامه های بلندمدت و آینده داری سازماندهی کرد که برای ده ها سال آینده بتواند نیازهای کشور و مردم و تولید کنندگان را تأمین کند. نوآوری و کارآفرینی می تواند در همین فضا رشد کند؛ به شرط این که دارای عقبه فکری و علمی باشد و از افراد باتجربه نیز راهنمایی گرفته شود و آسیب شناسی کارهای دیگران را نیز بسیار جدی بگیریم.

  ضمن تشکر از شما، لطفا اگر نکته تکمیلی خاصی دارید، بفرمایید.

  سخن آخر ما خطاب به مسئولان و مدیران استانی و کشوری است. تنها درخواست ما به عنوان یک فعال اقتصادی و کارآفرین این است که چون در حال حاضر اقتصاد و تولید در کشور عزیزمان با بحران ها و آفات زیادی رو به رو است و آغاز یک کار تولیدی با هزاران چالش سنگین همراه است؛ بنابراین یکی از بایسته ترین اقدامات مسئولان بلندپایه باید این باشد که بکوشند حمایت بیشتری از تولید و کارآفرینی انجام دهند. همچنین باید با بهره گیری از مدیریت قوی و بها دادن به استعدادهای جوان و نوپا، زمینه های لازم برای رشد تولید و ایده پردازی های کلان و ایجاد فناوری های کارآمد و مدرن را بدون سخت گیری های معمول گذشته فراهم سازند. با این کار، هر کسی که امکانات و توان اولیه فعالیت های اقتصادی را داشته باشد، می تواند بدون نگرانی، کارآفرینی کرده و تولیدش را آغاز کند. بنده اصلا ناامید نیستم و مطمئن هستم که روزی به چنین جایگاهی خواهیم رسید. به امید آن روز!

  در پایان، لطفا آدرس و شماره های تماس را اعلام کنید.

  آدرس: کرج، کمال شهر، شهرک صنعتی بهارستان، فاز 2، گلستان نهم، پلاک 224

  شماره های تماس: 09124443384

  02634760667الی 9

  سایت:
  www.sunsanat.com