مهندس سعید طلابیگی، مدیرعامل دفتر مهندسی طراح و ناظر حقوقی شرکت آباد راشا نگار البرز تصریح کرد:

ضرورت به کارگیری افراد متخصص در سازمان نظام مهندسی

افتخار این را داشتیم تا با یکی از متخصصان و مدیران توانمند کشورمان گفتگوی ویژه ای داشته باشیم؛ توجه شما را به مصاحبه اختصاصی با‌‌ مهندس سعید طلابیگی، مدیرعامل دفتر مهندسی طراح و ناظر حقوقی شرکت آباد راشا نگار البرز جلب می‌ نماییم:

1402/10/23

بحث قیمت‌ ها مبنایی است که در آن قوانین تعرفه بر اساس درصدی از ارزش ساخت تعیین می ‌شوند. در واقع، یک درصد از هزینه ساخت برای خدمات مهندسی در نظر گرفته خواهد شد. اما در عمل، این موضوع به درستی پیاده سازی نمی ‌شود و ارزش ساختمان به صورت پایین ‌تری اعلام می‌ گردد و تعرفه ‌هایی که به ما ارائه می دهند، قابل قبول نیست و دستمزد مهندسین بسیار پایین است. همچنین، قانون افزایش ۲۵ درصدی وجود دارد و یک هیئت سه نفره در استان می ‌تواند آن را تعیین کند، اما این امر همواره اتفاق نمی ‌افتد و معمولاً پرداخت دستمزد ها متوقف شده و مدت شش ماه یا گاهی یک سال به طول می‌ انجامد تا پرداخت صورت بگیرد. به نظر من، مشکل اصلی در این حوزه، تعرفه پایین است.

موضوع بعدی مربوط به بخشنامه‌ های دستوری است که توسط افرادی صادر می ‌شوند که به فرآیند اجرایی آن مسلط نیستند و فقط آن را ابلاغ می ‌نمایند. این دستورالعمل ‌ها تا دو سال مشکل ‌ساز می‌ شوند و باعث عدم شفافیت در این حوزه می گردد. بخشنامه‌ ها نیز هزینه‌ هایی دارند که آنها را پرداخت می ‌کنیم. ولی در واقع باید این بخشنامه ها برای افرادی که پروانه کار دریافت کرده ‌اند، ضروری نباشد و وضعیت ما باید مشخص باشد تا زمانی که پروانه کار را دریافت می ‌کنیم، قوانین دچار تغییر نشود. باید یک طرح وجود داشته باشد که مالکان ‌بتوانند با هر کسی که می ‌خواهند فعالیت و مشارکت داشته باشند. اما در سازمان نظام مهندسی، یک ارجاع مانند یک کوپن وجود دارد و پروژه به صورت نوبتی به یک مهندس در این حوزه ارجاع داده می ‌شود. مالک پول را پرداخت می ‌کند، اما اختیار انتخاب شرکت را ندارد و این موضوع باعث بروز جدال بین افراد حقیقی و شرکت ‌ها می‌ شود. بنابراین باید شرکت ‌ها تقویت شوند و افراد حقیقی به صورت یک مجموعه و شرکت با یکدیگر همکاری و معاضدت نمایند، زیرا اگر برای یک شخص حقیقی مشکلی به وجود بیاید، ممکن است کسی پاسخگوی او نباشد. اما در شرکت ‌ها، همه موارد ثبت شده است و فرآیند کار به سادگی به تاخیر نمی‌ افتد. اختلاف بین اشخاص حقیقی و حقوقی می ‌تواند باعث ایجاد سردرگمی شود. بنابراین، برای مالکان بهتر است با شرکت ‌ها همکاری کنند، زیرا در کار با اشخاص حقوقی، تعامل با افراد زیاد و سلیقه ‌های متفاوت اجتناب ناپذیر است. عموماً سازندگانی که متراژ کاری زیادی دارند، ترجیح می ‌دهند با شرکت ها همکاری کنند. باید از افرادی که در این حوزه از تجربه، دانش و تخصص بهره مند هستند، استفاده شود.

مواد اولیه همواره از کیفیت مطلوبی برخوردار می باشند. در بسیاری از کشورها، ساختمان ‌ها قدمت صد ساله دارند و گاهی حتی نیازی به تغییر نما یا تعویض نیست. اما در کشور ما، ساختمان ‌ها با سابقه ساخت ۲۰ سال، نیاز به تخریب دارند. کیفیت مواد اولیه در هر صورت باید با سخت ‌گیری، وسواس و کنترل دقیق ارتقاء یابد. بنابراین چنان چه بازرسی ‌ها دقیق ‌تر باشد، اثربخشی بیشتری را به دنبال خواهد داشت. هر کسی که قصد دارد ملک خود را با قیمت مناسب به فروش برساند، همواره به دنبال مواد اولیه با کیفیت بالا و مرغوب است. در مناطقی که ضعیف هستند و با هزینه و مواد نامناسب ساخته می‌ شوند، اگر یک نظام مهندسی برای کنترل و کیفیت مواد اولیه وجود داشته باشد و کنترل ‌ها توسط متخصصان انجام شود، این مشکلات را می‌ توان بهبود بخشید. برخی از افرادی که در نظام مهندسی فعالیت می‌ کنند، بسیار حرفه ‌ای و متعهد هستند. وجود این افراد حرفه ‌ای در بیشتر مواقع به نفع همه ما خواهد بود.

 

 

برچسب ها

مهندس سعید طلابیگی

شرکت آباد راشا نگار البرز

جام جم البرز

ارسال پیام

نام و نام خانوادگی

پست الکترونیک

توضیحات

جام جم البرز

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به جام جم البرز است و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است.

طراحی و تولید "شرکت برنامه نویسی آتـــــرین "