اخبار ویژه
 • پیشنهاد سردبیر
 • آرامش جمعه ها در منطقه گردشگری باغستان
  رسول فلاح پور، دبیر تحریریه جام جم البرز
  آرامش جمعه ها در منطقه گردشگری باغستان
  اربعین مقدمه ای بر جهانی شدن
  علی ارجمند عین الدین
  اربعین مقدمه ای بر جهانی شدن
  مطالب مرتبط
 • میرحسن محمد پور، سازنده حرفه ای و مجرب ساختمانی:

  نیاز به مسکن در آینده افزایش خواهد یافت

  افتخار این را داشتیم تا با یکی از متخصصان و مدیران توانمند کشورمان گفتگوی ویژه ای داشته باشیم؛ توجه شما را به مصاحبه اختصاصی با‌‌ میرحسن محمد پور، سازنده حرفه ای و مجرب ساختمانی جلب می‌ نماییم:

  1402/10/25

  نیاز امروز جامعه به مسکن در شهر تهران بسیار بالاست؛ زیرا حدود ۵۰٪ از ساکنین این شهر خانه ندارند و مجبور به اجاره نشینی هستند. در شهرهای بزرگ در سراسر استان های دیگر نیز این مسئله حدود ۴۰٪ است. در آینده، نیاز به مسکن افزایش خواهد یافت و در حال حاضر ساخت و سازها به شدت کاهش یافته است. طی ده سال آینده، نیاز به ساخت حدود ۶ میلیون واحد مسکونی برای جوانان خواهیم داشت.

  آمار وزارت مسکن نشان می دهد که در سی سال گذشته، قیمت زمین در تهران به طور میانگین ۱۱۰۰ برابر، افزایش یافته است. همچنین، قیمت زمین در شهرهای بزرگ به جز کلانشهرها نیز حدود ۳۰۰ برابر افزایش یافته است. این افزایش قیمت ها باعث افزایش تورم نقدینگی می شود، زیرا مردم به طور فزاینده از سرمایه خود به سمت مسکن سرازیر می شوند. این وضعیت باعث خواهد شد که تولید و کشاورزی در کشور دچار مشکل شود. امیدواریم که مسئولین تدابیری اندیشیده و راهکارهایی اتخاذ کنند تا این مشکلات حل شود. علاوه بر آن، این وضعیت باعث گران شدن قیمت خانه ها می شود.

  یک کشاورز تولید کننده باید چندین سال کار کند تا به مبلغ دلخواه خود دست یابد. اما در صورت خرید زمین در شهرهای بزرگ، با ساخت بنا در مدت ۳ یا ۴ سال سود بسیار بیشتری کسب می کند. برای حل این مشکل، نیاز به راهکارهایی داریم. یک زوج جوان حدود ۵۰ سال زمان نیاز دارند تا با درآمدی حدود ۱۵ میلیون تومان به خانه ای کوچک دست یابند. هزینه زمین و مصالح ساختمانی بسیار بالا رفته است و به دلار محاسبه می شود.

  60 درصد از هزینه‌ ها به زمین و ۲۵ درصد به دستمزد و ۱۵ درصد به فولاد و سیمان اختصاص دارد. در حال حاضر، در کشورهای دیگر دنیا، هر مقداری فولاد خریداری می ‌شود، به همان نسبت به دلار تبدیل خواهد شد. این وضعیت فاجعه‌ بار است، زیرا درآمد اقشار جامعه ما به اندازه‌ ای نیست که قیمت فولاد و سیمان را تحمل کند. باید قیمت ‌گذاری بر اساس درآمد اقشار مردم انجام شود.

  عواملی که در گران شدن مسکن تأثیرگذار هستند، دولت، وزارت مسکن و شهرداری است؛ آن ها قوانینی برای ساختمان ‌سازی ایجاد کرده ‌اند که بسیار دشوار هستند. امروزه تدابیری اندیشیده شده است که تمام کمبود های مرتبط با مسکن از ساختمان‌ سازان تأمین می ‌شود. این یک وضعیت اسفناک است؛ اگر ما از ساختمان‌ سازان و انبوه‌ سازان حمایت نکنیم، باعث مهاجرت آن ها می ‌شویم. باید از تمام سرمایه‌ های داخل کشور استفاده کنیم.

  در صورت مهاجرت این افراد، وضعیت بحرانی خواهد بود؛ زیرا حدود ۱۰۰ تا ۱۴۰ درصد از تمام شغل‌ های ما به ساختمان‌ سازی مرتبط است. باید سرمایه را از مسکن به سمت تولید هدایت کنیم. باید مسکن را به عنوان یک کالای سرمایه‌ گذاری نبینیم و به عنوان نیاز اساسی افراد در نظر بگیریم. در آینده، کشور ما با یک خطر جدی مواجه است؛ اگر بخواهیم آب سد کرج را انتقال دهیم، باید به تمام اصناف آب اختصاص دهیم؛ بخش شرب، کشاورزی و صنعتی. اگر این موارد را به صورت عادلانه تقسیم نکنیم، یک بخش آسیب می ‌بیند. اگر کشاورزی به آب نیاز نداشته باشد، خشک می ‌شود؛ اگر به صنعت آب ندهیم، باز هم کشاورزی آسیب می‌ بیند.

  با احترام، از مقامات محترم تقاضا داریم که سرمایه را به همان شیوه و ملاحظات مذکور در نظر بگیرند. درخواست داریم مسئولان محترم مسکن را به عنوان یک کالای سرمایه ‌گذاری تلقی نکرده و تنها به افرادی که نیازمند آن هستند، ارائه دهند. همچنین، تقاضا می ‌کنیم با راهکارهای مشخص، مشکلات را حل کنند.

  بنده حدود ۳۵ سال در زمینه ساختمان فعالیت داشته‌ ام و به ویژه نظام مهندسی و شهرداری‌ ها در کرج را به عنوان یک مبدأ و مبنای ساخت و ساز بیشتر می‌ شناسم. نظام مهندسی و شهرداری باید یک طرح تشویقی برای نوسازی و ساختمان‌سازی در نظر بگیرند و فرآیند اخذ مجوزها را آسان کنند.

  در کرج، تشویق به ارائه مجوزها به شکل رایگان صورت گرفته است. این بدان معنی است که برای کل ساختمان حدود ۱۰۰ میلیون تومان صرفه ‌جویی می‌ شود. اما این مقدار بدون اقتدار نسبت به هزینه‌ های کلی اخذ مجوزها است و سازندگان و انبوه‌ سازان مجبور به ایجاد اضافه‌ بنا می‌ شوند. در این صورت، شهرداری ‌های محترم تخلف را ثبت می کنند و به ماده ۱۰۰ ارجاع می ‌دهند.

  بنده در سال ۱۳۹۰ یک قطعه زمین در شهرک بنفشه خریداری کردم. مبلغ ۷۵۰ میلیون تومان برای خرید این زمین پرداخت نمودم و هنگام ساخت، به مبلغ تقریبی ۹۵۰ میلیون تومان به عنوان کمیسیون ماده ۱۰۰ پرداخت کردم؛ این عوامل باعث افزایش قیمت مسکن شده‌ اند.

   

   

   

  برچسب ها

  میرحسن محمد پور

  مسکن

  ساختمان ساز

  جام جم البرز

  ارسال پیام

  نام و نام خانوادگی

  پست الکترونیک

  توضیحات

  جام جم البرز

  تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به جام جم البرز است و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است.

  طراحی و تولید "شرکت برنامه نویسی آتـــــرین "